Leczenie zębów pod narkozą u dzieci. Jak przebiega i gdzie znaleźć odpowiednią klinikę?

Marek Szydełko
23.02.2022

Zdarzają się takie sytuacje, kiedy wizyta u stomatologa dla dziecka jest na tyle stresująca, że specjalista nie jest w stanie przeprowadzić badania. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest leczenie zębów pod narkozą. Zastosowanie znieczulenia pozwala wykonać procedurę nie wywołując strachu i bólu. Dzięki narkozie możliwe jest też przeprowadzanie długich i skomplikowanych zabiegów.

Na czym polega leczenie zębów pod narkozą?

Leczenie zębów pod narkozą, czyli znieczuleniem ogólnym, polega na całkowitym pozbawieniu bólu, ale też świadomości i odruchów. Podczas narkozy wyłączany jest ośrodkowy układ nerwowy. W czasie trwania zabiegu pacjent jest monitorowany przez anestezjologa.

Kiedy stosuje się leczenie zębów pod narkozą u dzieci?

Takie rozwiązanie stosuje się tylko w uzasadnionych przypadkach. Może to być na przykład konieczność przeprowadzenia skomplikowanego zabiegu terapeutycznego związanego na przykład z zaawansowaną i rozległą próchnicą. Zdarzają się również sytuacje, kiedy małe dzieci nie chcą współpracować ze stomatologiem, wynika to najczęściej ze strachu. W takiej sytuacji lekarz może zaproponować leczenie pod narkozą, gdyż w stomatologii kluczowy jest czas i z pewnymi zabiegami nie można czekać aż pacjent będzie nieco starszy i bardziej wyrozumiały.

Jak przygotowuje się dzieci do narkozy?

W pierwszym etapie stomatolog odbywa rozmowę z rodzicami. Podczas tej rozmowy lekarz tłumaczy korzyści i przebieg całej procedury. W kolejnym etapie rodzice spotykają się z anestezjologiem, który zbiera szczegółowy wywiad chorobowy w celu wykluczenia przeciwskazań do zastosowania narkozy. Pytania obejmują zagadnienia dotyczące ogólnego stanu zdrowia dziecka, przebytych chorób i przyjmowanych leków. W dniu zabiegu dziecko nie powinien jeść ani pić. Maluchy poniżej 6. roku życia powinny wstrzymać się od jedzenia przez co najmniej 4 godziny, starsze dzieci przez co najmniej 6 godzin. Znieczulenie ogólne w przypadku dzieci zawsze jest poprzedzone premedykacją, aby obniżyć stres. Po jej zastosowaniu dziecko jest dużo bardziej spokojne, wciąż pozostając świadomym. Podczas podawania znieczulenia przed zabiegiem stomatologicznym, maluchowi zakłada się specjalną maseczkę, przez którą podawane są leki usypiające. Wenflon zakładany jest dopiero później. Dzięki temu można oszczędzić dziecku dodatkowego stresu.

Jak czuje się dziecko po leczeniu zębów pod narkozą?

Zazwyczaj po zastosowaniu znieczulenia ogólnego dziecko czuje się dobrze, jednak może być nieco zmęczone. W niektórych przypadkach mogą pojawić się nudności, wymioty lub zawroty głowy. Dlatego też po zabiegu dziecko pozostaje jeszcze przez około 30 minut pod obserwacją lekarza.

Czy narkoza u dentysty dla dzieci jest bezpieczna?

Każde podanie leków może nieść za sobą pewne ryzyko wystąpienia powikłań. Dlatego też specjaliści przeprowadzają szczegółowy wywiad chorobowy i dobierają odpowiednią dawkę środków znieczulających. Podczas narkozy stosuje się dokładnie przebadane pod kątem bezpieczeństwa preparaty. Znieczulenie u dzieci nie jest proponowane, jeżeli występują jakiekolwiek przeciwwskazania. Znieczulenie ogólne jest również stosowane u osób dorosłych np. przy montażu koron i mostów zębowych.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie