Możliwości pozbycia się problemu zaćmy

Piotr Kowalczyk
08.03.2022

Współczesna medycyna odkrywa przed nami ogromne możliwości. Szczególnie jej zdobycze widać na polu okulistyki. Do tej pory korekcja wzroku najczęściej odbywała się z pomocą okularów, czy w trudnych przypadkach, z wykorzystaniem zabiegów chirurgicznych. Dzisiaj lekarze, wykorzystując coraz szerszą wiedzę na temat nowoczesnych technologii, mogą oferować pacjentom skuteczne rozwiązania. Do jednych z nich należy zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki. O tym czym jest ten zabieg oraz komu szczególnie polecany, dowiesz się z poniższego materiału. Zapraszamy do lektury!

Wymiana soczewki bez zaćmy – co to takiego?

Zacznijmy od tego czym jest zaćma. Najogólniej rzecz ujmując jest to choroba, którą nazywamy mętnieniem naturalnej soczewki w oku. Dzieje się tak z biegiem lat, gdy soczewka oka stopniowo traci swoją naturalną przejrzystość. W miarę postępowania tego procesu, do soczewki naszego oka dostaje się coraz mniej światła, przez co widzenie staje się nieostre.

Współczesna medycyna znajduje rozwiązanie tego problemu w postaci zabiegu chirurgicznego usuwania zaćmy. Polega to na tym, że lekarz dokonuje niewielkiego nacięcia w rąbku rogówki, usuwa uszkodzoną soczewkę i na jej miejsce wprowadza nową, sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową.

Medycyna pokazała jednak, że zabieg ten doskonale sprawdza się również w przypadku pacjentów z wadami wzroku, w których zaćma jeszcze nie wystąpiła. To przełom w medycynie i bardzo dobra informacja dla wszystkich pacjentów!

Co to jest refrakcyjna wymiana soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE) to jest planowym zabiegiem chirurgicznym stosowanym do korekcji różnych zaburzeń widzenia, również u pacjentów bez zaćmy.

To co różni go od zabiegu wykonywanego w przypadku pacjentów z zaćmą, to chęć uzyskania wyraźnego widzenia u osób z wadą refrakcji (może to być wada wzroku bądź zaburzenia zdolności oka do skupiania światła).

Dodatkowym plusem tego zabiegu jest fakt, że dzięki temu w przyszłości unikniesz zaćmy i konieczności poddania się zabiegowi jej usunięcia. Wynika to z faktu, że podczas gdy dokonana zostanie refrakcyjna wymiana soczewki, twoja naturalna soczewka zostanie zastąpiona sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Nie dojdzie więc do jej zmętnienia (nie jest ona w stanie zmętnieć, ponieważ jest sztuczna) a tym samym Twoje oczy pozostaną zdrowe!

Jakie soczewki stosowane są przy RLE?

Obecnie na rynku jest bardzo szeroki wybór soczewek stosowanych do tego zabiegu. Wyróżniamy soczewki jednoogniskowe i wieloogniskowe.

Soczewka jednoogniskowa posiada tylko jeden punkt widzenia i na nim skupia swoją ostrość. Z reguły stosuje się ją do poprawy widzenia do dali.

Z kolei soczewka wieloogniskowa inaczej nazywana soczewką trójogniskową to najbardziej zaawansowana soczewka, pozwalająca widzieć do dali, bliży a także do odległości pośrednich. Jej zastosowanie pozwala na uniknięcie potrzeby noszenia okularów. Te soczewki cieszą się ze strony wielu pacjentów zainteresowaniem, ponieważ dzięki temu, że wykazują właściwości hydrofobowe, lepiej przylegają do torebki soczewki i zapewniają najwyższy komfort.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie