Najpopularniejsze metody leczenia hemoroidów

Krzysztof Jagielski
12.04.2022

Hemoroidy to sploty naczyń krwionośnych zlokalizowane pod śluzówką górnej części odbytnicy. Posada je każda zdrowa osoba. Problem pojawia się dopiero w momencie ich nadmiernego powiększenia wskutek wypełnienia zastałą krwią – wtedy hemoroidy zaczynają dawać bolesne dolegliwości, często towarzyszą im także świąd i krwawienie. W takiej sytuacji konieczne okazuje się usuwanie hemoroidów, które obecnie wykonywane jest kilkoma metodami. Sprawdźmy jakimi!

Jak powstają hemoroidy? Kiedy udać się do lekarza?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to nic innego, jak anatomiczne struktury naczyniowe, które stanowią integralną część odbytu. Występują u każdej osoby, a ich głównym zadaniem jest utrzymywanie szczelności odbytu. Niekiedy dochodzi jednak do patologicznego powiększenia się naczyń krwionośnych, co powoduje krwawienie, ból, świąd oraz wypadanie guzków na zewnątrz odbytu. Na hemoroidy najczęściej cierpią osoby po 50. roku życia oraz kobiety po porodzie. Ich pojawieniu się sprzyja także siedzący tryb życia, słaba jakość jedzenia, otyłość, a także choroby okolic odbytu.

Stopień zaawansowana hemoroidów wyznacza czterostopniowa skala. Hemoroidy I stopnia nie są widoczne na zewnątrz ani wyczuwalne w badaniu palpacyjnym. Żylaki odbytu II stopnia wypadają podczas wypróżniania się, po czym samoistnie się cofają. Hemoroidy III stopnia wypadają podczas wizyt w toalecie oraz muszą zostać ręcznie wprowadzone na swoje miejsce, natomiast żylaki IV stopnia na stałe pozostają na zewnątrz – nie da się ich wprowadzić z powrotem do odbytu. Stwierdzenie, w jakiej fazie choroby hemoroidalnej znajduje się pacjent, jest bardzo ważne dla wyboru właściwej metody leczenia.

Usuwanie hemoroidów – najczęściej stosowane metody

W pierwszych dwóch stadiach rozwoju choroby hemoroidalnej zazwyczaj wystarczające jest leczenie zachowawcze. Składa się na nie m. in. prawidłowa dieta oparta na produktach bogatych w błonnik, które wspomagają procesy trawienne oraz regulują częstotliwość wypróżniania się, ograniczenie czasu spędzanego na siedząco oraz podniesienie poziomu aktywności fizycznej. W III i IV stadium takie działania zazwyczaj okazują się niewystarczające, a pacjentów kieruje się na zabiegowe usuwanie hemoroidów. Dostępnych metod operacyjnego leczenia żylaków odbytu jest sporo – niektóre z nich wymagają pobytu w szpitalu, inne są natomiast przeprowadzane w trybie ambulatoryjnym.

Dłuższego pobytu w szpitalu nie wymaga m. in. metoda Hemoron. Jest to pierwsza, małoinwazyjna metoda pozwalająca na skuteczne usuwanie hemoroidów we wszystkich stadiach ich rozwoju. Co ciekawe, w metodzie tej żylaki odbytu nie są eliminowane, lecz przywracana jest im ich właściwa wielkość. Jest to możliwe dzięki zmniejszeniu napływu krwi do guzka. W okolicach naczyń krwionośnych, które doprowadzają krew do splotów hemoroidalnych, aplikowany jest prąd jednofazowy, który pozwala przywrócić guzkom właściwe rozmiary i tym samym wyeliminować problemy towarzyszące żylakom odbytu. Zabieg Hemoron trwa ok. 30 min. i jest uznawany za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia hemoroidów.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie