Naturalne kosmetyki. Czym się wyróżniają? Gdzie ich szukać?

Mariusz Siwko
31.05.2022

Organiczne kosmetyki są coraz częściej wybierane przez konsumentów. Posiadają w składzie wyłącznie naturalne surowce, pięknie pachną, z efektami pielęgnują skórę… Nadal jednak nie wszyscy użytkownicy są przekonani do ich użytkowania. Jakie są więc wady, a jakie zalety użytkowania naturalnych kosmetyków? Zdradzamy poniżej.

Zalety naturalnych kosmetyków – 7 przykładów

Surowce występujące w przyrodzie, czyli minerały, produkty roślinne i te pochodzące od zwierząt stanowią podstawowy skład kosmetyków naturalnych. Jakie zalety można wymienić przy stosowaniu tego rodzaju substancji?

  • Zmniejszone zagrożenie uczuleniami – wszelkie użyte składniki nie wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu tak jak to dzieje się w przypadku kosmetyków produkowanych przez koncerny.

  • Pomocne alergikom – proste składy powodują, że z naturalnych kosmetyków mogą częściej korzystać osoby ciepiące na różnego rodzaju alergie. Szczególnie ci mający problemy z czynnikami zewnętrznymi takimi jak zanieczyszczenia powietrza czy promieniowanie UV.

  • Bezpieczne dla osób z problemami skórnymi – naturalne kosmetyki nie tylko regenerują skórę, lecz także pomagają osobami borykającymi się z atopowym zapaleniem skóry.

  • Woda jako główny składnik – podkreśla organiczność kosmetyków, które nie mają w składzie substancji aktywnych.

  • Opakowania tworzone z naturalnych surowców – po zużyciu kosmetyków wszelkie pojemniki mogą trafić z powrotem do obiegu i być wykorzystane ponownie.

  • Pozytywny wpływ na środowisko – po zastosowaniu kosmetyków na nasze ciało wraz z kąpielą trafiają one znów do przyrody, a dzięki naturalnym składnikom nie zmieniają one gospodarki środowiska.

  • Uniwersalność – naturalnych kosmetyków mogą używać zarówno maluchy, jak i osoby z cerą dojrzałą czy seniorzy.

Wady naturalnych kosmetyków – jakie są?

Do wad, a raczej niekomfortowych warunków używania kosmetyków naturalnych, należy o wiele mniej argumentów niż tych powodujących, że można z nich korzystać. Jakie to są? Przede wszystkim z racji ekologiczności opakowania większość produktów przechowywana jest w szkle. Tak kruchy materiał powoduje, że niektóre z opakowań cierpi w transporcie i się psuje. Z kolei te wytwarzane z organicznych surowców pojemniki są często o wiele droższe, co podnosi cenę kosmetyku.

Cena samych produktów również jest dyskutowana, ponieważ produkowane przez koncerny hurtowo składniki mają o wiele tańszy koszt niż te wytwarzane rzemieślniczo. Pojawia się słynny dylemat cena w stosunku do jakości. Organiczność naturalnych kosmetyków generuje również to, że ich data przydatności ma o wiele krótszy czas niż te z chemikaliami. Wszystko dlatego, że roślinne surowce tracą dobroczynne właściwości w ciągu kilkunastu tygodni. Można to jednak przekuć w atut i skłonić się do regularności, czego nam często brakuje przy użytkowaniu kosmetyków.

Naturalne kosmetyki – gdzie kupić?

Początkowo naturalne kosmetyki były dostępne wyłącznie w małych butikach lub sklepach ze zdrowymi produktami. Obecnie pojawia się coraz więcej dedykowanych tym produktom sklepów, sami producenci inwestują we własne miejsce na rynku, a nawet w sieci otwierają się przestrzenie poświęcone tylko organicznym kosmetykom jak np. https://naturequeen.co/. Warto też śledzić wydarzenia takie jak targi zdrowych produktów, bazary z ekologicznymi składnikami czy festiwale dobrych rzeczy.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie