Nauka języków obcych- trendy

Krzysztof Jagielski
15.02.2023

Nauka języków obcych to inwestycja w siebie, możliwość podróżowania, poznawania ciekawych miejsc, a także szansa na rozwój zawodowy i osobisty, warto więc rozważyć podjęcie nauki języka obcego, tym bardziej, że obecnie jest ona na wyciągnięcie ręki, ułatwia to Internet, ogólnodostępne materiały, lekcje online czy też bezpłatne aplikacje z których można skorzystać ucząc się samodzielnie.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Znajomość języków obcych to często niezbędny warunek awansu czy otrzymania pracy. Porozumiewanie się w kilku językach pozwala nam też bez obaw podróżować po świecie i poznawać nowe zakątki. Ale to nie wszystko, ponieważ uczenie się języka obcego wzmacnia też pewność siebie i pozwala przełamać nasze słabości. Na początku może być trudno, ale jeśli się nie poddasz to z pewnością, gdy już opanujesz język obcy, pojawi się ogromne poczucie dumy i szczęścia.

Jakich języków warto się uczyć?

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, wszystko zależy od naszej sytuacji i tego jak zmienia się świat. Pewne jednak jest to, że angielski jest podstawowym językiem, który trzeba znać. Do języków, których również warto się uczyć należą hiszpański, niemiecki, francuski czy też chiński.

Jak można się uczyć języków obcych?

Dzisiaj mamy do dyspozycji naprawdę sporo możliwości. To wszystko dzięki dynamicznemu rozwoju technologii. Nadal popularne są tradycyjne kursy oferowane przez szkoły językowe w formie stacjonarnej, choć coraz częściej również w formie online. Dzięki takim kursom mamy pewność, że opanujemy język kompleksowo i bezbłędnie, zgodnie z harmonogramem i pomocą profesjonalistów.

Obecnie coraz częściej ludzie decydują się jednak na samodzielną naukę języka, np. poprzez platformy e-learningowe lub bezpłatne aplikacje do nauki. To bardzo duża elastyczność i wygoda, ale wymaga samodyscypliny i nie zawsze mamy pewność, że uczymy się poprawnie języka, gdyż nie czuwa nad nami nauczyciel, który mógłby nas poprawić, wskazać błędy lub też pochwalić, jak zrobimy coś dobrze.

 Jaką metodę nauki wybrać?

Oprócz wyboru formy nauki, ważny jest również odpowiedni wybór metody nauczania lub dopasowanie różnych elementów kilku metod, by uzyskać zamierzony efekt nauki.

Wybór metody nie jest niełatwym zadaniem, ponieważ oprócz tradycyjnych, sprawdzonych metod nauczania języków obcych co roku pojawiają się nowe, niezwykle intrygujące sposoby. Wśród tradycyjnych metod popularnością cieszą się m.in: metoda bezpośrednia, komunikacyjna, metoda Callana. Wśród nietradycyjnych metod, popularne są obecnie m.in:

  • Tandem Courses - partnerska wymiana „język za język” osób, które posługują się różnymi językami - to uczenie się nawzajem, najczęściej za darmo.
  •  
  • Metoda SITA - zwana sugestopedią. Zakłada ona, że nauka w stanie głębokiego odprężenia pozwala na osiągnięcie o wiele lepszych wyników. Do tej metody konieczne jest specjalne urządzenie, które przypomina nieco kosmiczne okulary. Ich zadaniem jest połączenie bodźców wzrokowych i słuchowych, co wpływa osiągnięcie stanu głębokiego relaksu i lepsze przyswajanie wiedzy podczas nauki.
  • Metoda CLL - porównywana jest do sesji terapeutycznych. Zakłada, że osoby uczące się mają dużą potrzebę rozmawiania między sobą. Głos zabiera tylko ten, kto ma na to ochotę. Nauczyciel pełni rolę doradcy, wspiera uczącego się i stwarza odpowiednie warunki umożliwiające skuteczne nauczanie.
  • Metoda Total Immersion - czyli całkowite zanurzenie. To metoda bardzo intensywna i kosztowna, idealna dla osób, które mają mało czasu i szybko chcą opanować nowy język. Zajęcia takie trwają przez cały dzień, lektor towarzyszy w trakcie codziennych czynności typu: podróż do autobusem, zamawianie jedzenia w restauracji, zakupy – wszystko odbywa się w docelowym języku - np. po angielsku. Kurs trwa od jednego do sześciu tygodni.

 Metod i sposobów nauki języka obcego jest mnóstwo. Jeśli jednak chcesz nauczyć się języka poprawnie i kompleksowo to warto zapisać się na profesjonalny i dopasowany do Ciebie kurs w szkole językowej.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie