Świat mody znany jest z tego, że może wypromować nowe trendy z dnia na dzień, przyciągając tłumy poszukujących najmodniejszej odzieży i dodatków. Aktualnie wśród trendów królują jednak nurty promujące zupełnie inne podejście. Slow fashion zmierza do rezygnacji ze spontanicznych zakupów na rzecz przemyślanego wyboru odzieży, w tym nie zawsze zgodnej z hitami mody, za to koniecznie z własnym stylem. Co wyróżnia ten ciekawy nurt modowy i jakie są jego zasady?
Dosłowne tłumaczenie określenia slow fashion jako powolnej mody może być niejasne, jednak poniekąd rzeczywiście nurt ten mówi o zwolnieniu, zwłaszcza w kwestii zakupów. Moda wiążąca się z ciągłą wymianą ubrań jest kosztowna i nieekologiczna, a często jej efektem i tak okazuje się szafa pełna odzieży, z której zwyczajnie się nie korzysta. To wynik spontanicznych i nieprzemyślanych zakupów – ubrania niedopasowane do własnego stylu czy sylwetki, często niskiej jakości i niepraktyczne.
Aktualne hity mody mogą się zmieniać, a różne kroje, fasony, czy style mogą pojawiać się wśród trendów, by zniknąć z nich po jednym sezonie. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od mody, fasony pasujące do konkretnej sylwetki się nie zmieniają. Dobrze dobrane ubrania pod kątem osobistego stylu i figury zawsze wyglądają dobrze, nawet jeśli nie wpisują się idealnie w aktualne trendy świata mody.
Slow fashion polega przede wszystkim na określeniu swoich potrzeb i zdefiniowaniu stylu. Bez tego trudno wybrać ubrania, które idealnie wpiszą się w potrzeby. Ważne są przemyślane zakupy bez spontanicznych decyzji. Jeśli kupuje się wyłącznie potrzebne ubrania, później faktycznie się z nich korzysta, zamiast odłożyć je w niepamięć na dno szafy.
Nurt slow fashion z założenia ogranicza ilość kupowanych ubrań, a także tych, które już się posiada. Czas pozbyć się z garderoby wszystkiego, co leży w niej od wielu miesięcy, a nie jest używane. Zostawia się wyłącznie rzeczy noszone na co dzień, ubrania sezonowe, oraz odpowiednie na szczególne okazje jak formalne sukienki i komplety.
Żeby móc cieszyć się praktyczną, a ograniczoną garderobą, wybierane ubrania muszą być przede wszystkim dobrej jakości. Warto także zgłębić temat właściwej pielęgnacji ubrań, żeby możliwie przedłużyć ich żywotność. Odpowiedniego traktowania potrzebują szczególnie ubrania wykonane z delikatnych materiałów. Jak dbać o wełnę albo kaszmir? Przede wszystkim należy pamiętać o delikatnym czyszczeniu w specjalnych detergentach. Zadbane ubrania wysokiej jakości nie wymagają częstej wymiany i nawet pomimo wyższej ceny początkowej przynoszą późniejsze oszczędności.
Ograniczona ilość ubrań wcale nie oznacza braku modnych stylizacji. W tak zaplanowanej garderobie bardzo ważny jest jednolity styl i uniwersalne dodatki. Dzięki temu ze stosunkowo niewielkiej ilości odzieży można stworzyć wiele stylizacji, łącząc ze sobą poszczególne elementy w różny sposób. Pomysł ograniczonej, a użytecznej i modnej garderoby nosi nazwę szafy kapsułowej i jest ściśle związany z nurtem slow fashion.
Artykuł partnera