Próba srebra - co to?

Antoni Kwapisz
24.05.2021

Próba srebra jest bardzo ważną informacją, na podstawie której możemy określić stopień zawartości czystego srebra w stopie, który chcemy kupić. Dzięki tej prostej informacji, zarówno profesjonaliści jak i amatorzy biżuterii są w stanie szybko określić poziom atrakcyjności oferowanego im produktu. Dziś odpowiemy, jak łatwo możemy rozpoznać biżuterię i co oznaczają konkretne próby srebra. Zapraszamy!

Próba srebra – skąd pomysł?

To bardzo proste. Odkąd istnieje handel biżuterią, bardzo szybko zaczęły pojawiać się różnego rodzaju zamienniki, które do złudzenia imitowały srebro czystej klasy. Produkty, które nie mają wielkiej wartości po dzień dzisiejszy mogłyby być sprzedawane po zawyżonych cenach, nawet o 500% drożej. Aby tego uniknąć - powstał parametr próba srebra, pozwalająca nam określić procent zawartości czystego srebra w danym stopie metalu.

Dlaczego nie ma biżuterii w 100% ze srebra?

Z pewnością jest to zagadnienie, które wielu z nas trapi. Niemniej jednak odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Czyste srebro jest zbyt miękkie, żeby nadawało się do wytwarzania biżuterii. Skutkiem tego, dodawane są do niego metale, które zwiększają trwałość oferowanych nam wyrobów. Najczęściej do srebra dodawana jest miedź, która sprawia, że biżuteria staje się twarda.

Dlatego też konkretne próby srebra różnią się cenowo, ponieważ im więcej metali dodawanych jest do naszego srebra, tym mniejsza jest jego próba. Co za tym idzie, również cena produktu zmniejsza się, dając nam możliwość dostosowania kosztu biżuterii do zasobności naszego portfela.

Pamiętajmy jednak, że bez względu na próbę, zawsze otrzymujemy srebro. Rzecz w tym, ile tego srebra jest w produkcie, po który sięgamy. Na podstawie próby możemy zdecydować, czy bardziej atrakcyjny jest dla nas zakup próby 800 czy 925.

Standardy prób srebra – prosty opis:

Często nie wiemy, jak mamy interpretować próby, które są nam oferowane u jubilerów bądź w sklepach internetowych. Przelicznik próby jest jednak bardzo prosty, ponieważ już sama próba zdradza nam, ile srebra zawiera dany produkt. Sytuacja wygląda następująco:

Próba 1, znana potocznie jako 925, posiada w sobie 92,5% czystego srebra.

Próba 2, znana potocznie jako 875, posiada w sobie 87,5% czystego srebra.

Próba 3, znana potocznie jako 830, posiada w sobie 83,0% czystego srebra.

Próba 4, znana potocznie jako 800, posiada w sobie 80,0% czystego srebra.

Jak widać, im wyższa próba, tym więcej srebra w produkcie. Dlatego nawet jeśli zapomnimy konkretnych kodów prób, możemy sugerować się największą próbą, która oznaczona jest jako numer 1.

Gdzie znajdziemy wszystkie interesujące nas próby?

Każdy z nas ma zupełnie inne podejście do biżuterii. Jedni kupują wyłącznie produkty wykonane z najwyższej próby srebra, natomiast dla innych liczy się paleta wielu innych czynników. Profesjonalne sklepy internetowe zajmujące się sprzedażą biżuterii, takie jak Biżuteria Glamour, umieszczają w opisach swoich produktów podstawowe informacje, takie jak nr próby. W przypadku sklepu z biżuterią Glamour - jest to głównie próba 925, zawierająca najwyższy procent czystego srebra.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.