Rozwój mózgu w okresie dzieciństwa

Jerzy Biernacki
19.12.2022

Pierwsze lata życia to czas, kiedy mózg posiada największy potencjał rozwoju. Każdy rodzic chce, by jego dziecko odnosiło sukcesy, było odważne i wytrwałe. Dlatego warto rozwijać zainteresowania najmłodszych milusińskich i pomagać im we wszystkim, co jest dla nich ważne. Z tego artykułu dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę, na poszczególnych etapach rozwoju dziecka.

Rozwój mózgu u dzieci do lat 3

Dziecko jest w stanie rozwinąć swoje umiejętności już od urodzenia. Warto więc zadbać o to, by stworzyć możliwości rozwoju dla naszej pociechy już w okresie niemowlęcym i żłobkowym. Jednocześnie należy pamiętać o tym, aby proponowane przez nas aktywności były jak najbardziej dostosowane do umiejętności dziecka. 

Mózg rozwija się najszybciej, kiedy uczy się czegoś nowego. Jednak małe dzieci nie są w stanie na długo skupić uwagi. Przygotowując im zabawy, należy raczej kierować się tym, aby dana aktywność wpływała na rozwój motoryki małej i dużej. Idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabawy sensoryczne. Z reguły wiąże się ze sporym bałaganem, ale jedno jest pewne, warto przymknąć na to oko.

Ćwiczenia pamięci dla przedszkolaków

Zdrowy rozwój mózgu jest niezwykle istotny, również w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Na tym etapie swojego życia dzieci są w trakcie budowania zasobu poznawczego i tworzenia swojej świadomości. W wieku przedszkolnym, tak jak i wcześniej, uczą się poprzez zabawę. Jakie aktywności zaproponować dzieciom w tym wieku? Najlepiej te, które ćwiczą przetwarzanie słuchowe, wzrokowe, pamięć i koncentrację.

  • Zabawy muzyczne z powtarzaniem  rytmu.
  • Układanie koralików czy klocków wg wzoru.
  • Wyszukiwanie różnic między obrazkami.
  • Zabawy z naśladowaniem ruchów.
  • Gry typu memory.
  • Gry logiczne takiej jak rebusy czy zagadki.

Rozwój mózgu w wieku szkolnym

Jeżeli chodzi o sukcesy w szkole, najlepsze efekty przynosi rozwój wszystkich umiejętności poznawczych. W tym celu dzieci powinny wykonywać ćwiczenia, które angażują: logiczne myślenie, pamięć, uwagę i koncentrację.

Starsze dzieci wykazują inne zainteresowania i niekoniecznie będą angażować się w zabawy tak jak te młodsze. Wciąż jednak warto wdrożyć pewne elementy rozrywki i zaproponować gry planszowe, edukacyjne gry komputerowe, puzzle czy łamigłówki. Mózg ludzki niezależnie od wieku potrzebuje uczyć się nowych rzeczy. Zaproponuj swojemu dziecku zróżnicowane formy aktywności i nauki. Dzięki temu nie będzie odczuwało znudzenia daną czynnością i chętniej zaangażuje się w ćwiczenia.

Rozwój mózgu nie jest ograniczony wiekowo

Wbrew pozorom rozwój mózgu nie kończy się wraz z wykształceniem się dziecka na dorosłego. O rozwój mózgu warto dbać na każdym etapie życia. W tym celu możemy wykonywać ćwiczenia rozwijające mózg i ćwiczenia na problemy z pamięcią. Rozwój mózgu jest procesem nieprzerwanie trwającym od poczęcia do śmierci. Jego przebieg zależy od stanu fizykalnego, psychicznego oraz poziomu rozwoju umysłowego. Dlatego wszystkie aktywności należy dostosowywać do wieku i umiejętności.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie