Strach przed dentystą a chore zatoki - co je łączy?

Antoni Kwapisz
13.12.2022

Najczęstszą przyczyną zapalenia zatok są wirusy. Nie zawsze jednak to one leżą u podłoża nawracających stanów chorobowych, a źle zdefiniowana diagnoza może doprowadzić do powikłań i stanów przewlekłych, wymagających interwencji laryngologicznej.

Pojęcie „zatoki” jest dość szerokie i nie precyzuje jednoznacznie obszaru ulegającego stanowi zapalnemu. Wszystko dlatego, że w ludzkim ciele zatoki rozwieszczone są niemal wokół aparatu nosowego, do którego przylegają. Identyfikujemy zatem zatoki czołowe, umiejscowione ponad linią brwi, zatoki przynosowe, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie oczodołów oraz zatoki szczękowe, przylegające do granicy górnych dziąseł po stronie zębów trzonowych.

To właśnie bliskie sąsiedztwo zatok i zębów może stanowić kłopot w prawidłowej diagnozie zapalenia zatok, nawet tych, które nie są bezpośrednio przylegające do dziąseł. Stany zapalne, szczególnie te nieleczone lub leczone nieprawidłowo, mogą się pogłębiać i rozprzestrzeniać, a z czasem zajmować obszar nie tylko pierwotne zakażonej części, ale i zupełnie od niej odległych takich, jak serce, czy dolne partie układu oddechowego. Stąd też niezwykle ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny problemu i jego wyeliminowanie.

Zapalenie zatok, a zabiegi stomatologiczne

Ze względu na wspomniane wyżej bliskie sąsiedztwo zatok szczękowych i linii dziąseł, wszelkie stany zapalne zębów czy zabiegi, które są wykonywane w tym obrębie, nie pozostają bez wpływu na pozostałe partie. Utrzymujące się zmiany chorobowe w górnych zębach lub przyzębiu, przetoka czy nieprawidłowo wykonane leczenie kanałowe mogą prowadzić do silnych i poważnych stanów zapalnych właśnie zatok szczękowych. W konsekwencji może dojść do nadążenia pozostałych partii zatok, a nieleczone zatoki skutkować ich przewlekłym zapaleniem i zakażeniem innych narządów – serca, oskrzeli, płuc, a nawet zmian w obrębie twarzoczaszki, zapaleniem opon mózgowych, czy zakażeniem płynu mózgowo-rdzeniowego.

Utrzymujące się lub nawracające bóle górnych zębów nie powinny być więc ignorowane. Tym większej uwagi wymagają, gdy idzie za nimi przewlekły katar i bóle głowy lub inne dolegliwości, niezwiązane bezpośrednio z zębami.

Diagnostyka przyczyny zapalenia zatok

Zdiagnozowanie podłoża stanów zapalnych zatok w obrębie zębów może okazać się dla lekarza niełatwym zadaniem. Nie zawsze bowiem wykonywane są prześwietlenia zatok zwłaszcza, jeśli pacjent nie wspomni o problemach z zębami, a nie są one na pierwszy rzut oka widoczne podczas rutynowego badania. Połączenie stanów zapalnych zębów ze stanem zapalnym zatok możliwe będzie podczas oceny badania tomografem komputerowym, rezonansem magnetycznym, a nie kiedy nawet po wykonaniu zwykłego prześwietlenia (RTG).

Leczenie zapalenia zatok

Naturalnie, aby wyeliminować problem zawracających infekcji zatok spowodowanych stanami zapalnymi zębów, należy przede wszystkim wyleczyć te drugie. Może jednak okazać się, że stan zatok jest już na tyle poważny, ze również i one wymagają większej interwencji i konieczna jest operacja czyszczenia zatok. Najczęściej przeprowadzanym zabiegiem jest obecnie małoinwazyjna funkcjonalna endoskopowa operacja zatok – FEOZ. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, jednak z reguły nie wymaga hospitalizacji i charakteryzuje się relatywnie krótkim czasem rekonwalescencji. Dzięki endoskopowej metodzie wykonywania zabiegu jest on też zaliczany do małoinwazyjnych i niewymagających ingerencji w tkanki skóry, ani jej przecinania.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się z opisów samego zabiegu, zamieszczanych na stronach klik laryngologicznych, m.in. na tronie kliniki Medical Laryngologia, gdzie opublikowano szczegółowy opis funkcjonalnej endoskopowej operacji zatok.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie