USG gałki ocznej – na czym polega i gdzie wykonać?

Krzysztof Jagielski
22.03.2022

Najczęstszym badaniem ultrasonograficznym jest to, które skupia się na jamie brzusznej. W okulistyce jednak wykonywane jest USG gałki ocznej. Dzięki niemu można zbadać struktury gałki ocznej oraz oczodół, czyli przestrzeń znajdującą się za okiem. Warto wiedzieć, kiedy i gdzie wykonać badanie USG oraz jak ono przebiega.

Na czym polega USG gałki ocznej?

USG gałki ocznej jest podobne do badań ultrasonograficznych innych obszarów organizmu człowieka. Podobnie jak one, jest w pełni bezbolesne i nie ma przeciwwskazań, by wykonywać je także u dzieci. Aby przeprowadzić USG gałki ocznej, pacjent powinien się położyć lub usiąść w fotelu, z głową nieznacznie odchyloną do tyłu. Całą procedurę przeprowadza się przez zamkniętą powiekę – przykłada się do niej specjalną sondę, uprzednio odkażoną i pokrytą żelem.

W trakcie badania pacjent wykonuje wskazane przez okulistę ruchy gałką oczną. W ten sposób specjalista ma możliwość szczegółowego przyjrzenia się gałce ocznej w różnych przekrojach oraz oceny jej stanu. W przypadku tego badania wykorzystywane są ultradźwięki, fale rozchodzące się, rozpraszające oraz odbijające się od fragmentów o odmiennych gęstościach.

Badanie USG gałki ocznej – rodzaje. Kiedy się je wykonuje?

Przeprowadzane badania USG gałki ocznej można podzielić na dwa rodzaje: badanie typu A oraz typu B.

Wskazaniami do wykonania takiej procedury są m.in: błyski, odwarstwienie siatkówki, pojawienie się mętów w ciele szklistym, diagnostyka i monitorowanie zmian barwnikowych, guzy wewnątrzgałkowe czy ciała obce wewnątrzgałkowe, przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy. Ponadto badanie zalecane jest w przypadkach krótkowzroczności, wysięku zapalnego, krwotoku do ciała szklistego czy zapalenia twardówki i nadtwardówki.

Jak się przygotować do USG gałki ocznej?

Badanie ultrasonograficzne gałki ocznej nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Należy jedynie pamiętać, by przed nim nie nakładać makijażu w okolicy oczu (zwłaszcza metalicznego lub z elementami brokatu), a także powstrzymać się tego dnia od używania na tym fragmencie twarzy wszelkiego rodzaju balsamów. Nim rozpocznie się cała procedura, osoba badana zostanie także poproszona o zdjęcie soczewek kontaktowych.

Jeśli pacjent jest na coś uczulony, powinien to koniecznie zgłosić lekarzowi. W przypadku, gdy badanym ma być dziecko, warto wcześniej przybliżyć mu całą procedurę i przekonać o nieinwazyjności tego badania. Z kolei po zakończeniu procedury wystarczy jedynie usunąć resztki żelu z powiek. Jako że nie dochodzi do rozszerzenia źrenic, pacjent może bez przeszkód prowadzić samochód.

USG gałki ocznej – gdzie można je wykonać?

Na diagnostykę obrazową gałki ocznej można się zgłosić do specjalistycznej kliniki okulistycznej, takiej jak: https://swiatoka.pl/. Wybierając takie miejsce, pacjent ma pewność, że zapewnia sobie profesjonalną obsługę oraz bezpieczne przebycie procedury. Warto też zawsze zapytać specjalistę, który ma przeprowadzać badanie, czy powinno się coś jeszcze zrobić i jak się przygotować.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie