W jaki sposób dbać o swój ogród jesienią?

Antoni Kwapisz
04.10.2022

Ogród to miejsce, którym można cieszyć się przez cały rok. Jeśli chcesz, aby Twój ogród wyglądał świetnie także jesienią, musisz o niego odpowiednio zadbać. Będzie się to wiązać z szeregiem obowiązków. Wyrywanie obumarłych roślin, pielenie chwastów i nawożenie, to tylko niektóre z nich. Ogród jesienią również może być piękny, a to wszystko za sprawą roślin wieloletnich, np. rozchodników. Czytaj dalej i dowiedz się, jak dbać o ogród jesienią.

Wyrywanie obumarłych roślin i pielenie chwastów

Jesień to czas, kiedy Twój ogród potrzebuje szczególnej uwagi. Zadbaj więc o to, aby był on piękny i zadbany. Wyrywanie obumarłych roślin i pielenie chwastów może wiązać się z użyciem siły, ponieważ niektóre rośliny mogą być oporne na wyrywanie. Dlatego z pewnością przydadzą Ci się dodatkowe narzędzia, takie jak szpadle lub grabie. Przed rozpoczęciem prac pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z instrukcjami na temat wyrywania i pielenia (żeby nie uszkodzić rośliny, jeżeli planujesz przechować i posadzić ją ponownie za rok).

Pamiętaj również, aby odpowiednio wcześnie zabrać się za pielęgnację trawnika. Jesienią na trawnik opadają liście z drzew, dlatego pamiętaj, aby je zagrabić. Przydadzą Ci się one później na kompost, który będziesz mógł bądź mogła wykorzystać w następnym roku.

Wyrywanie obumarłych roślin i pielenie chwastów to jedna z ważniejszych czynności pielęgnacyjnych, które należy wykonywać regularnie. Wbrew pozorom nie jest to praca łatwa ani przyjemna, ale konieczna. Pamiętaj o tym, aby dokładnie się do niej przygotować i mieć odpowiednie narzędzia.

Jak dbać o ogród jesienią? Czyszczenie narzędzi ogrodowych

Skoro mowa o narzędziach ogrodniczych, to je również należy odpowiednio zabezpieczyć na zimę. Pamiętaj, aby wszystkie grabki, piki i motyki oczyścić, a następnie pokryć je olejem lub smołą. Dzięki temu będą one lepiej chronione przed rdzewieniem.

Jeżeli chodzi o przechowywanie narzędzi ogrodowych, to najlepiej jest je trzymać w suchym miejscu, np. w piwnicy, garażu lub w bezpiecznym miejscu w domu. Bardzo dobrym rozwiązaniem może się okazać również domek na narzędzia. Taki domek możesz z powodzeniem kupić lub wykonać samodzielnie.

Nawożenie i sadzenie – rozchodniki i inne gatunki mrozoodporne

Kolejnym krokiem w pielęgnacji ogrodu jesienią – przed zimą – jest nawożenie i sadzenie. Kto powiedział, że jesienią nie można sadzić w ogrodzie nowych kwiatów, traw, czy też drzewek? Jesień w ogrodzie to bardzo dobry czas na takie prace. Szczególnie powinien zainteresować Cię rozchodnik, czyli bylina, która jest nie tylko wieloletnia, ale też i mrozoodporna.

Rozchodnik już na pierwszy rzut oka kojarzy się z jesienią. Głównie za sprawą swoich kwiatostanów, które mogą przybierać naprawdę różną barwę. Jest to bardzo łatwa w uprawie bylina. Najważniejsze jest to, aby pamiętać o tym, że lubi żyzne i przepuszczalne gleby. Niemniej jednak poradzi sobie również w jałowych. Jeśli chcesz go posadzić w swoim ogrodzie, to najlepiej zrobić to na początku wiosny. Rozchodnik posadzony w ogrodzie będzie się tam czuł dobrze i będzie rósł nawet przez kilka lat, jeżeli oczywiście odpowiednio o niego zadbasz.

Zabezpieczanie ogrodu na zimę

Zabezpieczając ogród na zimę, pamiętaj o tym, aby niektóre odmiany i gatunki roślin osłonić przed niskimi temperaturami. Możesz do tego wykorzystać agrowłókninę lub specjalne siatki. Podłoże możesz zabezpieczyć sianem, korą lub specjalną mieszanką. Pamiętaj o tym, aby osłonki na rośliny nie przesłaniały ich całkowicie. W ten sposób możesz zabezpieczyć swój ogród na zimę i cieszyć się pięknem kwitnących roślin wiosną.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie