ABC Karmienia piersią: Jaki stanik do karmienia?

Krzysztof Jagielski
29.06.2015

Jak wybrać dobry stanik do karmienia piersią?

STANIK DO KARMIENIA – NIE TYLKO NA DUŻY BIUST
Stanik do karmienia to ostatnia rzecz, jaką powinno się kupić PRZED porodem. Powinno, bo niektóre, szczególnie małobiuściaste, mamy często z tego zakupu rezygnują. Popełniają błąd, bo to właśnie zaniedbanie biustu w czasie ciąży i karmienia powoduje jego zwisanie, nie zaś sama ciąża i karmienie. Ale jeśli Twoje piersi już straciły formę, nie martw się – to jest do nadrobienia. Jak? Dobrym stanikiem! Nie, nie mów, że kupisz dobry krem i on to naprawi – krem owszem, może pomóc, ale dlaczego jesteś gotowa wydać pieniądze na krem, a na stanik to ci szkoda? Stanik możesz potem sprzedać czy oddać, a kremu nie. Dobry stanik kosztuje mniej niż dobry krem. Zaczynasz się wahać? To czytaj dalej! Dopasowany stanik noszony w ciąży i w czasie karmienia utrzyma biust i spowoduje, że delikatna skóra dekoltu i biustu nie rozciągnie się, zachowa jędrność i ładny wygląd. Niezwykle ważne jest to w czasie karmienia, kiedy biust może zmieniać rozmiar o miseczkę w ciągu doby, i waży więcej, więc bardziej ciążąc, mocniej rozciąga skórę – niezależnie od tego, czy biust jest duży, średni czy mały; każdy podlega prawu powszechnego ciążenia. Dopasowany stanik nie tylko ochroni skórę Twojego dekoltu przed rozciąganiem (a to oznacza mniej rozstępów), ale także uchroni cię przed bólem kręgosłupa (utrzyma cięższy biust), wrzynaniem się ramiączek (stanik trzyma się na obwodzie, nie na ramiączkach!), podskakiwaniem biustu (to boli), zniechęceniem (dopasowany stanik uwydatni ładną figurę, podnosząc biust pokaże, że masz talię).

KIEDY KUPIĆ STANIK DO KARMIENIA?
Kiedy kupować stanik do karmienia? Przed porodem, ale nie wcześniej niż na przełomie 8. i 9. miesiąca – w czasie ciąży biust może urosnąć i stanik stanie się za mały w miseczkach.
Około miesiąca przed planowanym terminem porodu bierzemy do ręki miarkę krawiecką i mierzymy się luźno w biuście i jak najściślej pod biustem. Idealnie by było znać obwód pod biustem sprzed ciąży, ponieważ po porodzie wrócimy do niego po ok. miesiącu. Ale jeśli nie znamy obwodu sprzed ciąży, to nic straconego, odejmujemy po prostu ok. 10 cm. Jeśli obwód powiększył się nam bardzo, bo mamy duży, wysoko osadzony brzuch, odejmujemy 15 cm, jeśli powiększenie obwodu jest niewielkie, odejmujemy 5 cm. Obwód musi być ścisły, bo to on powinien przenosić ciężar biustu, za luźny nie będzie spełniał tego zadania.
Jeśli przed ciążą nosiłaś stanik np. z obwodem 65, to szukaj stanika z takim samym obwodem i dokup przedłużkę lub dwie – po porodzie obwód wróci do stanu przedciążowego w ciągu około miesiąca.

JAK WYLICZAMY ROZMIAR STANIKA?
Powiedzmy, że po odejmowaniu wyszło nam 72 cm – od tej liczby odejmujemy 5 cm i zaokrąglamy w dół, czyli będziemy potrzebować stanika o obwodzie 65 cm. Teraz wyliczamy miseczkę: od rzeczywistego obwodu w biuście odejmujemy wyliczony obwód pod biustem. To nie koniec: miseczka stanika do karmienia musi być o rozmiar większa, ponieważ w czasie laktacji biust ma tendencje do powiększania się, może się nawet okazać, że stanik większy o dwie miseczki będzie dobry. Teraz liczymy aktualną miseczkę: różnica 11 cm to miseczka AA, 13 cm - A, 15 cm – B, i tak dalej (C, D, E, F, G…), co 2 cm (to tzw. polska czy kontynentalna rozmiarówka). Nie przerażaj się, jeśli wyliczona różnica to np. 29 (miseczka J) czy 35 cm (miseczka M) – takich rozmiarów nie dostaniesz w sklepach stacjonarnych, ale możesz ich poszukać w internecie. Poza tym, istnieje też brytyjska rozmiarówka – po D jest DD, potem E, F, FF, G, GG – polskie M to brytyjskie HH, czyli potem jeszcze są miski J, JJ i K. Poza tym, polski miseczki liczy się co 2 cm, a brytyjskie co 2,5 cm, czyli to "straszne M" to właściwie okolice brytyjskiego GG czy H. Jeśli w biuście wyszło nam np. 92 cm, to różnica między obwodem w biuście, a wyliczonym obwodem stanika wynosi 24 cm, co oznacza kontynentalną miseczkę G i brytyjską miseczkę E.

JAKI STANIK DO KARMIENIA? PRAWIE JAK ZWYKŁY!
Kiedy mamy wyliczoną aktualną miseczkę, dodajemy rozmiar więcej i otrzymujemy wyjściowy rozmiar stanika do karmienia na okres tuż po porodzie. Taki stanik podlega takim samym regułom, jak zwykły stanik – musi być ścisły w obwodzie (to na nim trzyma się biust) i dobry w miseczkach, więc jeśli zauważysz po miesiącu, że miseczki robią się ciasne, trzeba kupić nowy stanik. Jeśli dotąd nosiłaś 65F, powinnaś się rozejrzeć za 65FF lub 65G – zwiększasz tylko rozmiar miseczki, a nie obwód, bo przecież nie utyłaś, tylko biust urósł. Obwód cały czas musi być ścisły – za luźny obwód wjedzie na biust od spodu, co może spowodować zator! Jeśli karmiąc dziecko gwałtownie chudniesz, powinnaś dopasować do tego obwód stanika i sięgnąć po mniejszy rozmiar, dopasowując miseczkę do nowego rozmiaru. Jeśli po dwóch miesiącach karmienia masz 68 cm pod biustem i nadal 89 w biuście powinnaś sięgnąć po stanik w rozmiarze 60 i miseczką przeznaczoną na 29 cm różnicy – kontynentalną J i brytyjską FF. Obwód jest prawidłowo dobrany, jeśli na plecach leży zupełnie poziomo, na tej samej wysokości, na której jest z przodu. Jeśli obwód na plecach wygina się w łuk, w kierunku karku, jest za luźny.
A jak ma leżeć na biuście miseczka? Złączenie miseczek (czyli fragment pomiędzy piersiami) powinien przylegać do mostka – jeśli tak nie jest, to znaczy, że miseczki są za płytkie, trzeba przymierzyć następną literkę. Karmiący biust ściśnięty miseczkami to ryzyko zatoru! Fiszbina powinna okalać pierś, leżąc płasko na skórze, nie może się nigdzie wbijać. Dopasowany stanik zostawia na skórze takie ślady jak dopasowane dżinsy, nie powinien powodować siniaków, otarć, trwałych śladów.

CHCESZ MIEĆ ŁADNY STANIK?
Dostępne na rynku staniki do karmienia z reguły są nieciekawe – wysoko zabudowane, białe lub beżowe, z szerokimi ramiączkami i zapięciem na 3 lub 4 haftki oraz bez fiszbin, przez co słabo podtrzymują i kształtują biust. Potocznie uważa się, że tak właśnie powinny wyglądać staniki do karmienia. Ale to mit! Faktem jest, że w ciągu pierwszych 3 czy 4 tygodni po porodzie, kiedy mama często śpi z dzieckiem lub zasypia w czasie karmienia, wygodniejszy jest stanik bez fiszbin, ponieważ trudno jest odchylić miseczkę na fiszbinie tak, żeby nie kłuła przy leżeniu. Ale nawet zupełnie miękki stanik nie musi być brzydki! Jeśli ciężar biustu podtrzymuje odpowiednio ścisły obwód, szerokie ramiączka są zbędne. Tak naprawdę ramiączka w staniku do karmienia są potrzebne tylko dlatego, że do ramiączek przypina się zapięcie miseczki, gdyby dało się wyprodukować sztywne miseczki, które dałyby się odchylić, ramiączka byłyby zbędne. Pasek trzymający ramiączko, żeby nie uciekło na plecy, gdy miseczka jest odpięta, może znajdować się tylko pod pachą, pasek od strony dekoltu jest zbędny – nie służy niczemu, a może uciskać biust (ryzyko zatoru!). Zapięcie może być punktowe (ramiączko przedłużone o pasek materiału pod miseczką, do którego przyszyte jest zapięcie spinające miseczkę z ramiączkiem) lub na zamek (pod piersią – wymaga wprawy). Stanik do karmienia na fiszbinach to rzadkość – możesz jednak sama przerobić taki stanik, doszywając przedłużenie ramiączka pod miseczką i zapięcie.

JAK MIERZYĆ STANIK?
Mierząc stanik zapnij się na najluźniejszą haftkę (obwód się rozciągnie), pochyl się równolegle do podłogi i ułóż biust w miseczkach, wyreguluj ramiączka, a na koniec podnieś ręce do góry – wszystko dobrze leży? Nie tworzą się "buły"? Obwód nie wchodzi na pierś? Jeśli wchodzi, to musisz wziąć mniejszy obwód i przeliczyć miseczkę (np. zamiast 75E – 70F lub G). Jeśli obwód jest dobry, ale tworzą się buły, weź większą miseczkę. Jeśli mierzysz stanik przed karmieniem, powinien być dopasowany – jeśli po, miska powinna być za luźna (wypełni się, kiedy pierś wypełni się mlekiem).

JAKI MATERIAŁ STANIKA?
Jeśli rozmiar i model pasuje, przyjrzyj się materiałowi – powinien być przewiewny, cienki, niekoniecznie musi to być bawełna (wolniej schnie i łatwiej "łapie" plamy). Ramiączka z reguły są szerokie – nie muszą, zapięcie z tyłu z reguły jest na co najmniej 3 haftki – nie musi być takie. Ale jeśli problemem jest tylko wygląd stanika, a potrzebujesz go pilnie (po porodzie trzeba mieć dwa, żeby nosić na zmianę), to go kup. Po porodzie spokojnie poszukasz stanika idealnego przez Internet.

DLACZEGO WARTO KUPOWAĆ PRZEZ INTERNET?
To idealna forma zakupów dla świeżych mam, bo stanik jest dostarczany do domu, gdzie możesz go bez pośpiechu przymierzyć. Pamiętaj, stanik uznaje się za kupiony wtedy, kiedy oderwiesz metki, niepasujący stanik, jeśli ma wszystkie metki i nie był noszony (poza mierzeniem) możesz odesłać. Polskie sklepy dają na to z reguły 10 dni (licząc od daty otrzymania do daty wysyłki), brytyjskie – zwykle 28 (licząc od daty wysyłki przez sklep do daty otrzymania przez sklep).

Dla kobiety z ciężkim brzuchem to wygodna opcja – paczkę listonosz przynosi ci do domu, masz czas na mierzenie na spokojnie, a odesłaniem paczki – zaniesieniem jej na pocztę i staniem w kolejce – może zająć się ktoś inny. Paczkę w razie czego odesłać może każdy, a przymierzyć kobieta musi sama. Do tego często w sklepie nie ma właściwego rozmiaru, a w necie nie dopasowujemy do siebie tego, co jest, tylko dobieramy wśród staników naprawdę na nasz wymiar. Tak, poniesiesz koszty przesyłki, ale nie ryzykujesz omdlenia z gorąca czy zmęczenia w dusznej przymierzalni i nikt cię nie będzie poganiał. Jeśli dziecko zapłacze – pobiegniesz, nakarmisz w spokoju, przewiniesz, skończysz mierzenie za godzinę czy dwie. W sklepie to niemożliwe, nie spędzisz przecież połowy dnia na mierzeniu trzech staników, prawda? W dodatku będziesz mogła spokojnie sprawdzić, czy stanik nie wystaje spod ulubionej bluzki – przecież młoda mama też chce i może być atrakcyjna.

Zapraszamy na Lobby Biuściastych – www.biusciaste.prv.pl – mamy tu wątek o stanikach do karmienia i chętnie ci pomożemy
Nasze siostrzane forum www.malobiusciaste.prv.pl
Blog o zakupach w internecie http://stanikowe-sklepy.blogspot.com/ - wszystko, co trzeba wiedzieć o kupowaniu stanika przez internet
Jak sprawdzić, czy stanik dobrze leży? Instrukcja w obrazkach http://besame.blox.pl/2007/02/Stanikowo-poradnikowo.html

Anna Piątkowska

Tekst pochodzi ze strony Fundacji MAMA publikowany za zgodą fundacji. 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie