Chora, karmiąca mama. Jak poradzić sobie z przeziębieniem podczas karmienia piersią?

Jerzy Biernacki
28.11.2016

Gdy karmisz piersią i przypałęta się jakaś infekcja, masz poważne wątpliwości, czy możesz sięgnąć po standardowe metody leczenia. Nie chcesz przecież, aby składniki leków przedostały się wraz z mlekiem do organizmu Twojego maluszka. Co wtedy? Jak poradzić sobie z przeziębieniem w okresie karmienia piersią? Poznaj sprawdzone sposoby.

Katar? Nie sięgaj od razu po krople

Katar jest bardzo dokuczliwym objawem infekcji, jednak można sobie z nim poradzić w bezpieczny dla dziecka sposób. Zaparz sobie majeranek – możesz wrzucić go do garnka, a następnie zrobić prostą inhalację. Powinno pomóc.

Innym bezpiecznym sposobem jest wykonywanie płukania nosa. Możesz kupić specjalny zestaw w aptece lub po prostu sięgnąć po wodę morską. Pozwoli Ci to odetkać nos i nawilżyć śluzówkę, a na pewno nie będzie mieć żadnego wpływu na zdrowie dziecka.

Jeśli katar nie ustępuje, a do tego pojawiają się bóle głowy i twarzy, może to być znak, że doszło do zapalenia zatok. W takiej sytuacji zgłoś się do lekarza, który przepisze Ci bezpieczne leki.

Kaszel? Bez obaw sięgnij po syropy

Uporczywy kaszel możesz spokojnie leczyć ogólnodostępnymi syropami, których skład jest bezpieczny dla dziecka. Jeśli jednak masz wątpliwości, to zainwestuj w zakup domowego inhalatora i wykonuj inhalacje solne.

Pamiętaj

Jeśli kaszel nie odpuszcza, to nie wahaj się iść do lekarza. Infekcja szybko może bowiem przejść w zapalenie oskrzeli, a nawet płuc, co skończy się leczeniem antybiotykiem.

Gorączka? Spróbuj metod naturalnych

Jeśli infekcji towarzyszy temperatura około 38 stopni Celsjusza, sięgnij po napar z lipy czy mleko z miodem. Są to sprawdzone i bezpieczne sposoby walki z niewysoką gorączką. Jeśli jednak temperatura wciąż rośnie, to nie ma wyjścia – musisz ratować się farmaceutykami. Najbezpieczniejsze dla Twojego dziecka będą leki na bazie paracetamolu – najlepiej aplikowane w czopkach. Możesz też sięgnąć po leki przeciwgorączkowe dla dzieci.

Pamiętaj!

W okresie karmienia piersią nie mieszaj leków z paracetamolem i ibuprofenem. Wystrzegaj się też pyralginy i aspiryny.

Jeśli infekcja się przedłuża i jesteś zmuszona do przyjmowania większej ilości leków, na jakiś czas zrezygnuj z karmienia piersią. Dziecku nic się nie stanie, a najważniejsze jest to, abyś szybko pokonała chorobę i nie zaraziła nią swojej pociechy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.