Praktycznie każda współczesna kobieta regularnie przechodzi zabieg depilacji – najczęściej przeprowadzany na własną rękę. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się natomiast epilacja, czyli metoda długotrwałego usuwania niechcianego owłosienia. Dowiedz się, jaka jest różnica między depilacją a epilacją.
Mianem depilacji określamy każdy rodzaj zabiegu usuwania włosów, ale tylko do linii skóry (czyli łodygi włosa). Można to zrobić przy pomocy ręcznej maszynki, depilatora elektrycznego, brzytwy etc. Do kategorii depilacji zaliczamy również zabiegi pozwalające usunąć większość włosków wraz z cebulkami (np. depilacja woskiem).
Wspólnym mianownikiem dla wszystkich popularnych metod depilacji jest to, że włosy po czasie zaczynają odrastać – zajmuje to od kilku dni, do kilku tygodni. W każdym razie rezultat zabiegu jest krótkotrwały, przez co depilację trzeba regularnie powtarzać.
Co prawda większość gabinetów kosmetycznych i salonów kosmetologicznych określa zabieg laserowy mianem depilacji, jednak wynika to po prostu z upowszechnienia się tej nazwy. Prawidłowo powinniśmy mówić o epilacji laserowej.
Jak sama nazwa wskazuje, jest to zabieg, który przeprowadza się przy użyciu specjalnego lasera. Kierując jego wiązkę na owłosioną skórę zaburzamy naturalny cykl wzrostu włosów. Kilkakrotne powtórzenie zabiegu powinno spowodować trwałe pozbycie się obecnych włosów, które po prostu samoistnie wypadną.
Podstawowa różnica między depilacją a epilacją laserową sprowadza się do trwałości zabiegu. W tym drugim przypadku możemy liczyć na minimum kilkumiesięczny, a nawet wieloletni efekt (choć i tak konieczne będzie przeprowadzanie kilku zabiegów „przypominających”).
Wadą epilacji laserowej jest oczywiście cena. Chcąc pozbyć się na długo włosków z nóg, pach i okolicy bikini trzeba się przygotować na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych i przygotować na nawet kilkanaście wizyt w salonie. Dla wielu pań jest to bariera nie do przejścia.