Dlaczego warto używać specjalistycznych kosmetyków do skóry atopowej?

Antoni Kwapisz
06.10.2022

Skóra atopowa to problem, który kojarzymy przede wszystkim z małymi dziećmi. Rzeczywiście, atopia najczęściej ujawnia się w wieku niemowlęcym i samoistnie ustępuje w okolicach 5-6 roku życia. Warto natomiast wiedzieć, że skłonność do atopii miewają również osoby dorosłe. Atopowe zapalenie skóry to nieuleczalna choroba dermatologiczna o podłożu immunologicznym, w której przebiegu stosuje się przede wszystkim leczenie objawowe. Jego podstawą są specjalistyczne kosmetyki i statusie wyrobów medycznych. Dlaczego warto ich używać do pielęgnacji skóry atopowej?

Koniec z przesuszeniem skóry

Specjalistyczne kosmetyki do skóry atopowej zawierają składniki o działaniu silnie nawilżającym, w tym mocznik czy emolienty. Dzięki temu zapewniają utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w skórze, wspomagając również odbudowę jej warstwy lipidowej. Przesuszenie skóry jest podstawowym problemem, z jakim zmagają się osoby z atopią.

Ochrona przed utratą wody po kąpieli

Paradoksalnie objawy przesuszenia skóry u osób z atopią nasilają się po kąpieli. Skóra szybko zaczyna tracić wodę, a problem pogłębia pocieranie jej ręcznikiem. Aby temu zapobiec warto sięgać po specjalistyczne kosmetyki dodawane do kąpieli (np. emulsję) oraz balsam po kąpieli, który stworzy barierę uniemożliwiającą szybkie odparowanie wody.

Załagodzenie nieprzyjemnych objawów

Do podstawowych objawów skóry atopowej zaliczymy świąd i pieczenie. Wiele osób nie może się powstrzymać przed pocieraniem skóry, co tylko pogłębia problem – na skórze tworzą się nieestetyczne egzemy, blizny itd. Specjalistyczne kosmetyki do skóry atopowej, stosowane zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem przed położeniem się spać, łagodzą te nieprzyjemne objawy, co ułatwia utrzymanie skóry atopowej w dobrej kondycji oraz przyspiesza jej regenerację.

Dobre, specjalistyczne kosmetyki do skóry atopowej można kupić w aptece – są dostępne bez recepty. Zwróć przy tym uwagę, czy na pewno wybierasz wyroby medyczne (zalecane z uwagi na bardzo dobry skład i realne właściwości lecznicze).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.