Jak często wymieniać maszynki do golenia?

Jerzy Biernacki
01.09.2023

Jednorazowe maszynki do golenia są jednorazowe tylko z nazwy – każda z nas używa ich częściej. Pytanie tylko, czy nie wymieniasz maszynek zbyt rzadko? To w dużej mierze kwestia indywidualna, a wiele zależy też od tego, jak dbasz o swoją maszynkę do depilacji. Po kilka wskazówek zapraszamy do naszego poradnika.

Dlaczego nie należy zbyt długo używać maszynki do golenia?

Zdarza Ci się korzystać z tej samej maszynki 4-5 razy? To niepotrzebna oszczędność. Używanie mocno sfatygowanej maszynki jest nie tylko niekomfortowe, ale też może się okazać niebezpieczne – tępe ostrza sprzyjają zacięciom i wyrywają włoski, zamiast ścinać je tuż przy skórze, co z kolei może się skończyć przykrymi podrażnieniami i reakcją uczuleniową.

Nie zapominajmy też o tym, że wielokrotnie używana maszynka jednorazowa jest siedliskiem bakterii i innych drobnoustrojów. Korzystanie z niej przez dłuższy czas jest więc zwyczajnie niehigieniczne i nieprzyjemne.

Rada

Pamiętaj, że nawet o jednorazową maszynkę trzeba dbać – po każdym użyciu dokładnie opłukać ostrza pod bieżącą wodą, osuszyć papierowym ręcznikiem i przechowywać w suchym miejscu.

Wymieniaj maszynkę co kilka tygodni

O tym, jak często należy wymieniać maszynkę, w praktyce decyduje częstotliwość usuwania owłosienia. Jeśli golisz nogi i inne partie ciała 2-3 razy w tygodniu, to jedna maszynka wystarczy Ci na maksymalnie 2 tygodnie – po tym czasie trzeba ją już wyrzucić i zastąpić nową.

Są również panie, które usuwają niechciane owłosienie codziennie, nie tylko z nóg, ale też z twarzy czy pachów, co powoduje błyskawiczne zużywanie się ostrzy maszynki. W takiej sytuacji jedna maszynka wystarczy na maksymalnie kilka dni. Jest to również okoliczność, która powinna skłonić Cię do przemyślenia kwestii poddania się profesjonalnej depilacji laserowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie