Jak zadbać o płaszcz lipidowy skóry?

Marek Szydełko
05.11.2021

Płaszcz lipidowy skóry jest pierwszą barierą chroniącą naszą skórę przed wnikaniem toksyn, a także patogenów chorobotwórczych, jak wirusy czy bakterie. Stanowi skuteczne zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem takich czynników środowiskowych, jak promieniowanie słoneczne, niska temperatura, silny wiatr. Sam płaszcz lipidowy wymaga jednak wsparcia poprzez pielęgnację – w przeciwnym razie szybko zauważysz u siebie problemy skórne. Kilka podstawowych zasad znajdziesz w naszym poradniku.

Co szkodzi płaszczowi lipidowemu skóry?

Płaszcz lipidowy, choć skutecznie opiera się niekorzystnym czynnikom, nie jest odporny na błędy w pielęgnacji. To właśnie one najbardziej mu szkodzą i powodują jego przerwanie. Pierwszym błędem, popełnianym przez większość kobiet, jest… zbyt intensywne dbanie o czystość ciała. Jeśli codziennie bierzesz kąpiel lub prysznic korzystając przy tym ze środków myjących zawierających agresywne detergenty, to w krótkim czasie uszkodzisz płaszcz lipidowy skóry. Sprzyja temu również używanie szorstkiej gąbki lub myjki.

Osłabienie płaszcza lipidowego jest także konsekwencją stosowania nieodpowiednich kosmetyków, zwłaszcza do makijażu. Jeśli nie stosujesz pod nie podkładów nawilżających, na co dzień stronisz od balsamów i kremów uzupełniających niedobory wody, to nic dziwnego, że Twoja skóra jest bardzo podatna na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych, w tym alergenów.

Do uszkodzenia płaszcza lipidowego skóry może dojść także w wyniku stosowania niektórych leków, zbyt intensywnego opalania, częstych kąpieli w chlorowanej i słonej wodzie oraz bezpośredniego wystawiania ciała na takie czynniki, jak mróz czy silne promieniowanie słoneczne (bez zabezpieczania się kremami z filtrem).

Jak odbudować płaszcz lipidowy?

Zacznijmy od najprostszej porady, czyli od uzupełniania niedoborów wody w organizmie od wewnątrz. Powinnaś wypijać minimum 2 litry wody mineralnej dziennie, poza tą, którą dostarczasz z kawą/herbatą i zupami.

Kolejnym krokiem jest rezygnacja ze stosowania agresywnych środków myjących. Zamiast żelu pod prysznic z detergentami zacznij używać np. hipoalergicznego mydła czy żeli wodnych na bazie naturalnych kosmetyków ziołowych.

Nie zapominaj o częstym stosowaniu dobrych kosmetyków nawilżających i natłuszczających. Staraj się po każdej kąpieli użyć balsamu do ciała, a na noc sięgnij po krem do twarzy. Jeśli masz dermatozy, to w porozumieniu z dermatologiem dobierz odpowiednie dermokosmetyki, które przyspieszą odbudowę płaszcza lipidowego i będą stanowić dodatkową ochronę przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie