Chcesz mieć funkcjonalną kuchnię? Sprawdź, jak osiągnąć taki efekt!

Kuchnia to dla wielu kobiet najważniejsze pomieszczenie w domu. Często gromadzi wszystkich członków rodziny w jednym miejscu, pozwala zrealizować swoją kulinarną pasję, a poza tym – mądrze urządzona – stanowi efektowną przestrzeń, którą można się chwalić przed znajomymi. Kuchnie już dawno przestały być pomieszczeniami niedostępnymi dla wzroku innych. Teraz chcemy je pokazywać i nadawać im indywidualnego charakteru. Najważniejsze jednak pozostało niezmienne: kuchnia musi być przede wszystkim funkcjonalna. Jak ją urządzić, aby taka właśnie była?

Porządek musi być!

Najdroższe meble w pełnym lakierze i spektakularna wyspa nie zastąpią porządku. Bałagan na blatach i podłodze zawsze rzuca się w oczy i psuje każdy, nawet misternie zaplanowany efekt. Dlatego projektując czy urządzając kuchnię pamiętaj, aby była to przestrzeń uporządkowana. Staraj się nie trzymać sprzętów kuchennych na blacie – ich miejsce jest w szafkach (poza ekspresem do kawy). Minimalizm jest teraz modny i to się tak szybko nie zmieni.

Koniecznie zadbaj o to, aby regularnie sprzątać blaty i stół z resztek po gotowaniu czy przygotowywaniu kanapek. Zainwestuj w zmywarkę, dzięki której nie dość, że nie będziesz musiała zmywać ręcznie, to jeszcze pozbędziesz się problemu brudnych naczyń zalegających w zlewozmywaku.

Użyteczność można połączyć z estetyką

Wystarczy tylko chcieć i podejść do urządzania kuchni metodycznie. W pierwszej kolejności traktuj to pomieszczenie, jako przestrzeń roboczą. Nie może być więc tak, że uprzesz się przy posiadaniu wyspy, obok której będziesz musiała się wiecznie przeciskać. W kuchni musi panować swoboda, co jest także kwestią bezpieczeństwa.

Kluczowe są blaty robocze. Zadbaj o to, aby w kuchni znalazł się przynajmniej 1,5-metrowy odcinek blatu przeznaczony wyłącznie do przygotowywania posiłków, ewentualnie jedzenia szybkiego śniadania. To znacznie ważniejsze niż efektowne szafki i wymyślne ozdoby.

Istotny jest także dobór urządzeń kuchennych. Jeśli zależy Ci na minimalistycznym efekcie, postaw na sprzęt w zabudowie. Rozważ również umieszczenie piekarnika na wysokości tułowia, dzięki czemu jego obsługa będzie o wiele łatwiejsza. Zamiast płyty gazowej wybierz indukcyjną – jest tania w eksploatacji i mało uciążliwa w czyszczeniu, a do tego wygląda efektownie.

Rada

Pamiętaj o zasadzie trójkąta, czyli rozmieszczeniu sprzętów kuchennych w taki sposób, aby droga między lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką, miała trójkątny kształt. To znacznie ułatwia gotowanie.

Praktyczność przede wszystkim

Lśniąca, biała kuchnia wygląda pięknie, ale czy na pewno sprawdzi się u Ciebie? Jeśli masz małe dzieci, to musisz być świadoma, że maluchy będą wiecznie zostawić ślady palców na lakierze, a to zepsuje cały efekt. Może więc lepszym wyborem będzie postawienia na ciemniejszą, matową kolorystykę?

Przyjrzyj się również ścianie przy blacie roboczym i płycie grzewczej. Powinna być wykończona łatwym do czyszczenia materiałem, np. płytkami czy szkłem. Tapeta będzie wyglądać świetnie, ale tylko do czasu pierwszych zachlapań.

Urządzając funkcjonalną kuchnię musisz więc połączyć swoje wyobrażenie estetyki z czystą praktycznością. To da się zrobić, ale wymaga to dobrego planowania. Daj sobie na to nieco więcej czasu.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.