Czego nie powinnaś myć w zmywarce, a co śmiało możesz do niej wkładać?

Zmywarka to bez wątpienia jeden z najlepszych wynalazków ludzkości. Jeśli ją masz, to na pewno się z tym zgodzisz. Trudno sobie wyobrazić życie bez zmywarki, jednak powinniśmy pamiętać, że nie wszystkie naczynia można do niej wkładać. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czego absolutnie nie powinnaś myć w zmywarce.

Przedmioty z drewna

Na pewno masz w swojej kuchni różne drewniane pałeczki, skrobaczki i inne sztućce. Ich mycie jest dość uciążliwe, ale niestety nie pomoże Ci w tym zmywarka. Jeśli mimo to spróbujesz, szykuj się na zakup nowych przedmiotów. Drewno nie powinno mieć zbyt długiego kontaktu z wodą. Pod jej wpływem pęcznieje i pęka.

Aluminium

Wkładając aluminiowe naczynia do zmywarki ryzykujesz, że będą się nadawać tylko do wyrzucenia. Długotrwałe narażenie na wysoką temperaturę i stały kontakt z detergentami powoduje, że aluminium czernieje. Dlatego aluminiowe naczynia zawsze należy myć wyłącznie ręcznie.

Teflonowa patelnia

Kusi Cię, żeby oszczędzić sobie żmudnego mycia patelni? Niestety, to nie jest dobry pomysł. Żadne naczynie z teflonową powłoką nie nadaje się do mycia w zmywarce, o czym uczciwie informują ich producenci. Jeśli zaryzykujesz, to momentalnie pożegnasz się z właściwościami teflonu i produkty spożywcze znów będą przywierać do dna patelni.

Porcelana i inne delikatne naczynia

Wkładając je do zmywarki robisz to na własne ryzyko. Nikt nie da Ci gwarancji, że pamiątkowy zestaw obiadowy nie zostanie uszkodzony. Wysoka temperatura, spore ciśnienie wody, silne detergenty – to wszystko powoduje, że talerze, sztućce czy kieliszki mogą się po prostu zniszczyć. Dlatego bezpieczniej jest myć je ręcznie.

Te przedmioty spokojnie możesz myć w zmywarce

Aby mieć 100% pewność, czy dane naczynie nadaje się do mycia w zmywarce, sprawdź znajdujące się na nim oznaczenia (symbol lub informacja tekstowa). Jest to szczególnie ważne w przypadku przedmiotów z plastiku – nie wszystkie miseczki czy pudełeczka mogą być narażone na długotrwały kontakt z gorącą wodą, ponieważ pod jej wpływem się odkształcają.

Z czystym sumieniem wkładaj natomiast do zmywarki takie rzeczy, jak plastikowy grzebień (świetny sposób na jego odkażenie), dziecięce zabawki (oczywiście tylko te bez elektroniki) czy nawet półki z lodówki. Zmywarka idealnie je doczyści, a Ty zaoszczędzisz mnóstwo czasu.

Sporo osób zastanawia się też, czy w zmywarce można myć blok ekspresu do kawy. Tutaj zdania są podzielone. Koniecznie zajrzyj do instrukcji obsługi. Jeśli producent kategorycznie tego zabrania, nie ryzykuj. W przeciwnym razie możesz spróbować. W zmywarce spokojnie da się też myć tackę ociekową i plastikowy pojemnik na fusy z kawy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.