Jak czyścić mikrofalówkę?

Piotr Kowalczyk
31.10.2016

Zalety mikrofalówki znają wszyscy - pozwala na szybkie odgrzanie obiadu, przyrządzenie mięs czy nawet gotowanie na parze. Szkoda tylko, że nie czyści się sama. Jak zatem zadbać o jej wnętrze? Poznaj sprawdzone sposoby.

Resztki jedzenia są niebezpieczne 

Wnętrze mikrofalówki powinno być idealnie czyste. Resztki jedzenia, które osiadają na ściankach przyczyniają się do rozwoju bakterii. Z czasem może powstać na nich pleśń, która jest bardzo szkodliwa dla zdrowia.

Poza tym brzydki zapach, który wydziela się z resztek pokarmów, może popsuć smak odgrzewanych w mikrofalówce potraw. To chyba wystarczające argumenty do tego, by regularnie dbać o czystość swojego sprzętu.

Domowe sposoby czyszczenia mikrofalówki

Czyszczenie mikrofalówki zacznij od wyjęcia obrotowego talerza lub tacki. Umyj w wodzie z dodatkiem płynu  do mycia naczyń, wypłucz i osusz. Ważne, by pozbyć się wszystkich resztek jedzenia. Jeżeli jakieś pokarmy przykleiły się na tyle mocno, że nie możesz ich usunąć, zamocz talerz na kilkadziesiąt minut i powtórnie umyj.

Do wyczyszczenia mikrofalówki spokojnie możesz użyć produktów, które masz w domu. Oto sprawdzone sposoby na utrzymanie czystości:

  • Do szklanki wody dodaj kilka łyżek soku z cytryny i gotuj w mikrofalówce przez 5 minut na najwyższej temperaturze. Skroplona na ściankach para wodna rozpuści brud, który wystarczy później wytrzeć suchą szmatkę. Dodatkowo cytryna odświeży wnętrze i nada mu przyjemny zapach.
  • Do połowy szklanki wody dodaj 1/4 szklanki octu i gotuj w mikrofalówce przez 5 minut na najwyższej temperaturze. Kiedy płyn przestygnie, zamocz w nim szmatkę i wytrzyj wnętrze mikrofalówki. Po czyszczeniu warto sprzęt wywietrzyć, by pozbyć się charakterystycznego zapachu octu.
  • W szklance wody rozpuść 2 łyżki sody oczyszczonej, następnie podgrzewaj przez kilka minut w mikrofalówce. Później przetrzyj wnętrze sprzętu papierowym ręcznikiem.

Pamiętaj o obudowie 

Pamiętaj, że mikrofalówkę trzeba też czyścić z zewnątrz. Za pomocą szmatki i wody z octem wytrzyj dokładnie obudowę. Pamiętaj o drzwiczkach i kontrolkach. Poza tym kilka razy w roku sprawdź i wyczyść otwory,w których zbiera się kurz.

Bardzo ważne jest, by mikrofalówkę czyścić regularnie, najlepiej po każdym użyciu. Wystarczy przetrzeć ją mokrą szmatką i później wytrzeć do sucha. Wyrobienie sobie takiego nawyku zaoszczędzi Twój czas i uchroni Twoją rodzinę przed problemami zdrowotnymi. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.