Odgrzewasz te produkty w swojej kuchni? Popełniasz duży błąd!

Robimy to z oszczędności, ale nie zawsze z korzyścią dla swojego zdrowia. Każdej z nas zdarza się odgrzewać obiad z poprzedniego dnia, szczególnie zupę, ale też mięso czy dodatki. Nie widzimy w tym niczego złego, ponieważ nie do końca zdajemy sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji. Okazuje się, że niektórych produktów absolutnie nie wolno odgrzewać, ponieważ poddane ponownej obróbce termicznej stają się wręcz trujące. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Kurczak

Co może być złego w odgrzaniu kotletów z kurczaka, które zostały nam po niedzielnym obiedzie? Okazuje się, że takie mięso po ponownej obróbce nie jest już lekkostrawne. Wszystko przez to, że zmienia się jego struktura białkowa. Zjadając odgrzewanego kotleta z kurczaka narażasz się na ból brzucha, osłabienie oraz przytycie. Znacznie rozsądniej jest więc spożyć taki produkt na zimno lub dodać go np. do sałatki warzywnej.

Niektóre warzywa

Na tej liście koniecznie musimy umieścić szpinak, seler, rzodkiewkę, sałatę, buraki oraz rzepę. Każde z tych warzyw poddane ponownej obróbce termicznej staje się toksyczne. Wszystko przez to, że zawarte w nich azotany zmieniają się w azotyny. Nie byłoby w tym może nic strasznego, gdyby nie fakt, że wiele z tych warzyw znajduje się w popularnych zupach. Ich także nie powinno się więc odgrzewać!

Ziemniaki

Jeśli choć raz zdarzyło Ci się zjeść odgrzewane ziemniaki, to dobrze wiesz, dlaczego nie powinno się tego robić. Są one po prostu niesmaczne. Możesz oczywiście je usmażyć, jednak zdaj sobie sprawę, że nie będą one zawierać praktycznie żadnych wartościowych składników odżywczych.

Grzyby

Odgrzewanie grzybów, a nawet zawierających je produktów (np. zrazów) jest złym pomysłem. W wyniku powtórnej obróbki cieplnej grzyby stają się jeszcze bardziej ciężkostrawne i mogą fatalnie wpłynąć na kondycję Twojego układu trawiennego. Chwila przyjemności zamieni się więc w ból brzucha i zmarnowany wieczór.

Jaja

Niestety, ale jajka ze święconki podane na wielkanocne śniadanie po ich ponownym podgrzaniu są bardzo niezdrowe. Należy je więc zawsze jeść na zimno. Przede wszystkim jaja poddane powtórnej obróbce termicznej stają się ciężkostrawne, o wiele gorzej smakują, mogą też spowodować niezłe rewelacje żołądkowe.

Jak zatem uniknąć odgrzewania obiadu? Po prostu gotuj mniejsze porcje, dobrze dopasowane do apetytu rodziny. W ten sposób możesz też zaoszczędzić sporo pieniędzy, bo przestaniesz wyrzucać jedzenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.