Dlaczego nie warto ślepo oglądać się na modę? 5 najważniejszych powodów

Marta Szydełko
22.05.2017

Moda to jeden z najgorętszych tematów na świecie, i to wcale nie tylko wśród kobiet. Rozprawiają o niej magazyny plotkarskie, portale internetowe, ale także poważne wydawnictwa i telewizje ekonomiczne. W końcu świat mody jest globalnym biznesem przynoszącym krocie. Jednak nie wszystko, co zaprezentują kreatorzy, zasługuje na miano objawienia. Ślepe podążanie za modą to zły pomysł, a my mamy na to 5 dowodów.

  1. To co modne, nie zawsze jest ładne – przykładów potwierdzających tę tezę jest oczywiście mnóstwo, by wymienić chociażby ostatni krzyk mody, czyli mom jeans (okropne, oldskulowe dżinsy, w których każda dziewczyna wygląda po prostu źle). Świat mody ma to do siebie, że sam kreuje trendy, ale warto mieć przy tym własny rozum i subiektywne poczucie estetyki, aby nie dać z siebie zrobić czupiradła.
  2. Ciuchy na modelkach wyglądają zupełnie inaczej – Ty modelką nie jesteś, co oczywiście nie oznacza, że nie możesz być dumna ze swojego ciała. Chodzi raczej o to, że noszenie ubrania na co dzień jest czymś zupełnie innym, niż przygotowanie ciucha tylko do sesji zdjęciowej. Zamawiając super modną sukienkę przez Internet może się więc srodze zawieść tym, jak Ty w niej wyglądasz. Po co Ci to?
  3. Mody się zmieniają – gdybyś miała cały czas nadążać za trendami w modzie, to najprawdopodobniej musiałabyś spać na pieniądzach. Moda zmienia się bez przerwy. Owszem, są pewne uniwersalne ubrania, które pozostają na topie od wielu sezonów, jednak to wyjątki. Kreowane przez stylistów trendy mają to do siebie, że są skrajnie różne od tego, co było modne jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Dlaczego tak jest? Zgadłaś – chodzi o zarabianie jeszcze większych pieniędzy.
  4. Moda to pojęcie względne – na pewno słyszałaś kiedyś zdanie typu: „W tym sezonie dom mody Alexander McQueen promuje ABC, a dom mody Chanel stawia na XYZ”. Lekko absurdalne, prawda? Moda nie jest czymś uniwersalnym. Każdy może odbierać ją inaczej, dlatego mówienie, że jesteś ubrana niemodnie, to zbyt daleko idące nadużycie.
  5. Modne ubrania często są kompletnie niepraktyczne – moda sobie, a życie sobie. W naszym klimacie bycie stale na czasie pod względem ubioru jest zadaniem niewykonalnym, przynajmniej dla osób pracujących zawodowo i wychodzących z domu nie tylko po to, aby się pokazać na bankiecie. Modne ubrania bywają piękne, ale tylko w odpowiednich okolicznościach. Wyobraź sobie siebie w rewelacyjnym płaszczu jadącą autobusem komunikacji miejskiej do pracy w biurze.

Te argumenty dowodzą, że moda powinna być traktowana z lekkim przymrużeniem oka, a przynajmniej ze zdroworozsądkowym dystansem. Warto przyglądać się trendom, ale lepiej wybierać z nich tylko to, co nam się podoba, jest praktyczne i w zasięgu naszego portfela.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.