Dowiesz się, jak zadbać o zamszowe buty

Mateusz Nowak
05.10.2017

Buty z zamszu to must have w garderobie każdej kobiety. Są bardzo uniwersalne i pasują do wielu stylizacji, szczególnie wiosennych i jesiennych. Ich minusem jest natomiast specyficzny rodzaj skóry, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wiele pań nie wie, jak prawidłowo zadbać o zamszowe buty, dlatego do obuwia tego typu przylgnęła łatka mało praktycznego. Przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się, że to nie jest takiego trudne!

Impregnacja

Zamsz także wymaga impregnacji! Najlepiej pierwszy zabieg przeprowadzić jeszcze przed wyjściem na dwór w nowych butach. W sklepie z pewnością jest dostępny specjalny preparat w spreju, którym wystarczy spryskać buty. Przeźroczysta warstwa impregnatu pokryje skórę i zabezpieczy ją przed wodą oraz zabrudzeniami. Ten zabieg powtarzaj nawet raz w miesiącu, w zależności od intensywności użytkowania butów.

Na trudne zabrudzenia

Generalna zasada brzmi: zamszowych butów nie należy czyścić na mokro! Na co dzień w zupełności wystarczy zwykła szczotka, którą usuniesz piach i kurz. Jeśli przytrafi się poważniejsze zabrudzenie, sięgnij po sprytny trik. Do usuwania trudnych plam przeznaczona jest gumka, którą także kupisz w sklepie obuwniczym.

Rada

Bardzo skuteczna w usuwania plam z zamszu okazuje się też... zwykła skórka od chleba.

Z kolei tłuste plamy najlepiej usunąć przy pomocy talku. Posyp proszkiem zabrudzenie i zostaw na kilka godzin, a następnie użyj szczotki. Efekt murowany!

Sposoby na odnowienie zamszowych butów

Jeśli Twoje zamszowe buty nie wyglądają już najlepiej, to wypróbuj bardzo prosty sposób. Trzymaj je przez kilkadziesiąt sekund nad parującą wodą, a później dokładnie wyszczotkuj. Zamsz pięknie się uniesie i buty znów będą wyglądać jak nowe.

Masz buty z brązowego zamszu? Przywrócisz im dawny blask przy pomocy... fusów z kawy. Wetrzyj je w skórę szczotką i zostaw na dłuższy czas. Później ponownie wyszczotkuj i podziwiaj piękny efekt.

A gdy zamoczysz buty z zamszu...

Nigdy nie susz ich na kaloryferze, bo w ten sposób zniszczysz skórę! Zastosuj najprostszą metodę, jaką jest włożenie do butów kulek z gazet. Obuwie odstaw w suchym miejscu (nie przy grzejniku), a po kilku godzinach wilgoć powinna zniknąć. Jeśli buty były bardzo zamoczone, wymieniaj gazety nawet co godzinę.

Stosowanie się do tych prostych zasad pozwoli Ci jeszcze bardziej docenić zamszowe buty, które wcale nie są tak kłopotliwe w pielęgnacji, jak się powszechnie uważa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.