Idealny top sportowy – czyli jaki?

Jerzy Biernacki
15.03.2018

Dobór kobiecej odzieży sportowej bywa trudny z wielu względów. Do jednego z najbardziej skomplikowanych zadań zdecydowanie należy wybór idealnego topu sportowego. To on ma za zadanie nie tylko dbać o kobiece ciało w czasie dynamicznego treningu, ale również chronić przed dyskomfortem czy urazami i uprzyjemniać cały trening.

Treningi sportowe bywają wyzwaniem, gdy bielizna sportowa jest nieprawidłowo dobrana. Właściwy biustonosz jest szczególnie istotny, a trudność w jego doborze wynika z wielu kwestii, również z braku odpowiednich modeli na wyciągnięcie ręki. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, wybierając topy sportowe na czas treningu.

Dlaczego top sportowy jest ważny?

Przede wszystkim jego rolą jest podtrzymywanie biustu w trakcie intensywnych ćwiczeń, często obejmujących m.in. skoki czy bieganie. Jego rolą jest zapobieganie urazom tkanki wewnętrznej, które mogą doprowadzić m.in. do rozstępów, ale też deformacji piersi. Kolejną ważną rolą jest amortyzacja biustu, która pozwala wygasić nawet do 70% wszelkie drgania, powodujące wyraźny dyskomfort w czasie treningu. Czy to możliwe, aby biust stał się obwisły przy złym doborze stanika sportowego nawet przy amatorskich treningach? Tak, jako że każda aktywność powoduje jego poruszanie się i rozciąganie zarówno tkanki łącznej, z której są złożone, jak i skóry, która je obudowuje. Jako że w piersiach brak jest mięśni, to deformacja ta jest po prostu nieodwracalna – chyba że zdecydujemy się na operację plastyczną.

Jak wybierać biustonosz sportowy?

Dobrze skonstruowane topy sportowe są przede wszystkim wykonane z mocnego materiału, który stabilizuje biust. Materiał ten powinien być dość gruby, ale oddychający, aby skóra miała dostęp do powietrza. Idealnym rozwiązaniem są topy z tkanin odprowadzających wilgoć, dodatkowo zwiększające komfort podczas treningu. Oczywiście, wybór topu jest uzależniony też od rozmiaru piersi. Właścicielki małych biustów, które ćwiczą raczej niewiele, powinny wybierać staniki stabilizujące obie piersi naraz do klatki piersiowej przez kompresję. Do intensywniejszych treningów czy biustu w rozmiarze ponad B lepsze będą topy sportowe, które osobno stabilizują każdą z piersi, co daje lepsze efekty. Z kolei bardziej obfite piersi będą czuły się najlepiej w staniku o dodatkowym, regulowanym pasku pod biustem.

Dobrze jest wybierać modele o regulowanych ramiączkach i miseczkach obejmujących całą pierś. Jeśli obecne są fiszbiny, nie mogą wbijać się w ciało. Modele bezszwowe będą najwygodniejsze z uwagi na minimalizację ryzyka występowania otarć na skórze.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.