Jak często powinnaś wymieniać stanik?

Antoni Kwapisz
22.09.2022

Stanik to podstawowy, a jednocześnie mocno niedoceniany element kobiecej garderoby. Pełni on funkcję praktyczną, zdrowotną, a także estetyczną. Wiele z nas niestety tak mocno przyzwyczaja się do posiadanego stanika, że wymieniamy tę bieliznę zdecydowanie zbyt rzadko. Jak często należy to robić? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Zalecany czas używania stanika

Nie ma jednej uniwersalnej cezury czasowej. Okres używania stanika zależy od wielu czynników, przede wszystkim od jego konstrukcji (czy jest usztywniany czy miękki), od rozmiaru oraz częstotliwości noszenia.

Możesz jednak przyjąć, że jeden stanik powinien Ci posłużyć przez około 12-18 miesięcy, jeśli nosisz go na zmianę z innym. Masz kilka staników i regularnie nimi rotujesz? W takim razie możesz liczyć na nawet kilkuletnie używanie bielizny, która wciąż powinna być w dobrym stanie – oczywiście jeśli jest to stanik wysokiej jakości.

Uszkodzony stanik? Pozbądź się go bez żalu

Momentem, w którym należy od razu wymienić stanik, jest jego mechaniczne uszkodzenie. Wyjście drutów, rozdarcie, wyciągnięcie, przetarcie – to defekty, które dyskwalifikują stanik z dalszego noszenia. Owszem, nasze babcie i mamy radziły sobie z tym poprzez np. cerowanie, ale dziś wybór i dostępność bielizny są tak duże, że nie ma potrzeby kombinowania i lepiej po prostu wymienić ewidentnie zużyty stanik.

Zadbaj o swój stanik, a posłuży Ci dłużej

Aby wydłużyć okres użytkowania stanika przede wszystkim nie powinnaś mieć tylko jednego. Stanik powinno się nosić przez maksymalnie 2-3 dni, a latem zmieniać codziennie na świeży.

Pamiętaj również o podstawowych zasadach pielęgnacji bielizny. Markowe staniki to często małe dzieła sztuki tekstylnej, o które warto pieczołowicie dbać. Nigdy nie pierz swoich staników w pralce, ale rób to ręcznie, w niskiej temperaturze, z dodatkiem delikatnego detergentu. Jeśli już musisz zrobić to w pralce, to przynajmniej włóż stanik do osobnego woreczka i zrezygnuj z wirowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.