Jak dbać o ubrania, aby służyły nam przez długi czas?

Marta Szydełko
22.06.2017

Kiedy kupujemy ubrania, chcemy by służyły nam jak najdłużej. Żeby jednak nasze ulubione części garderoby pozostawały w dobrym stanie przez długi czas, należy im się szczególna uwaga. Im częściej nosimy ubrania, tym szybciej się one niszczą, ale dzięki kilku ważnym nawykom, można skutecznie przedłużyć ich żywotność.

Kupowanie wysokiej jakości odzieży to jedna z dobrych praktyk, która pozwala nam cieszyć się nienagannym stanem ubrań przez długi czas. Faktem jest, że jakość materiałów, z których uszyte są ubrania w dużym stopniu wpływa na ich zużywanie. Wybierając ubrania warto zatem czytać metki ze składem ubrań i kupować te, które uszyte są z naturalnych, dobrych jakościowo tkanin. Choć takie ubrania są droższe, warto wydać na nie pieniądze. Dobrej jakości odzież posłuży nam przez długi czas, co w efekcie jest bardziej opłacalne niż kupowanie większej ilości tanich ubrań, które po kilku praniach nie będą nadawały się do użytku. Nawet jeśli nie będziemy już nosić danych rzeczy, będą on na tyle w dobrym stanie, że będzie można oddać je na akcje charytatywne, które wspierają potrzebujących. By ubrania pozostawały niezniszczone przez długi czas, konieczne jest także dbanie o ubrania przez cały okres ich użytkowania. Warto dokładnie przeanalizować sposób ich czyszczenia, suszenia czy przechowywania i wyrobić sobie kilka dobrych nawyków, które będą służyły ubraniom.

Pranie

Częste pranie powoduje, że ubrania szybko się niszczą, dlatego zanim wrzucisz ubrania do pralki, koniecznie zapoznaj się z informacjami na metkach ubrań, które zawierają zalecany sposób prania oraz z rekomendowaną temperaturę. Zbyt wysoka temperatura powoduje szybkie wypłukiwanie się kolorów, dlatego dobrze jest przestrzegać temperatury podanej na metce, a jeśli jest ona wycięta, to na wszelki wypadek prać w niskiej temperaturze. Metki zawierają również cenne informacje na temat sposobu suszenia czy prasowania. Ważną czynnością jest także segregowanie ubrań pod kątem kolorystycznym. Piorąc oddzielnie jasne i ciemne kolory unikniemy przebarwień. Wrzucając ubrania do pralki pamiętaj o tym, by pozasuwać zamki błyskawiczne i pozapinać guziki i haftki, które niezapięte zaczepiają o inne ubrania i powodują ich uszkodzenia. Jeśli zdarzy Ci się poplamić ubranie, nie czekaj aż uzbiera Ci się cały kosz prania. Plamy z wina, krwi czy tłuszczu są ciężkie do usunięcia, dlatego należy rozprawić się z nimi od razu, aby nie wniknęły we włókna odzieży.

Suszenie i prasowanie

Wiele osób w sezonie letnim suszy ubrania na zewnątrz, w pełnym słońcu. Takie praktyki znacznie skracają czas suszenia, ale jednocześnie powodują blaknięcie ubrań, szczególnie tych ciemnych. Lepszym wyjściem jest umieszczenie suszarki z praniem w cieniu, a jeśli nie ma takiej możliwości, suszenie w mieszkaniu, ale przy otwartym oknie. Przed rozwieszeniem ubrań należy je energicznie strzepnąć i rozciągnąć na sznurku, dzięki temu zapobiegniesz zgnieceniom i w niektórych przypadkach unikniesz prasowania. Jeśli jednak jest ono konieczne, pamiętaj żeby ciemne ubrania i te z nadrukami prasować na lewej stronie. Pomocna jest także funkcja parowania, ponieważ zmiękcza włókna ubrań, sprawiając tym samym, że łatwiej się one prasują.

Odpowiednie przechowywanie

Sposób, w jaki przechowujemy ubrania, wbrew pozorom ma ogromne znaczenie. Jeśli będą miały w szafie odpowiednie miejsce i przestrzeń, na długo zachowają dobrą kondycję. Warto posegregować ubrania i te, które z racji przeznaczenia na specjalne okazje są rzadko używane, najlepiej umieścić w pokrowcach, które zapobiegają osiadaniu się kurzu i ochronią przed molami. Koszule, marynarki czy kurtki należy pozapinać i oddzielnie porozwieszać na wieszakach z łagodnie zakończonymi brzegami – w ten sposób nie będą się odkształcać. Ciężkie ubrania warto wieszać na solidnych wieszakach, które się nie będą łamały. Swetry najlepiej ułożyć na półkach, ponieważ na wieszakach się zdeformują. Warto wykorzystywać pudełka i organizery do przechowywania pasków, apaszek czy innych akcesoriów.

Regularne przeglądanie zawartości szafy

Bardzo istotne jest także regularne robienie porządków w szafie. Systematyczne porządki pozwalają wyłonić rzeczy, których już nie używamy i zrobić miejsce na nowe elementy garderoby. Porządkując szafę, należy segregować ubrania na te, które są w dobrym stanie oraz zniszczone i nie nadające się już do dalszego użytkowania. Ubrania, które można jeszcze wykorzystać, warto oddać na cele charytatywne. W ten sposób każdy może udzielić wsparcia osobom potrzebującym. Akcja „Pomaganie przez ubranie” polega na zbieraniu odzieży, a środki wygenerowane z ubrań przekazanych przez darczyńców są przekazywane na konto wybranej fundacji. Darczyńca w procesie rejestracji na stronie http://www.pomaganieprzezubranie.pl/ samodzielnie wskazuje fundację, której chce pomóc. Później wystarczy już tylko spakować ubrania do specjalnego worka i czekać na kuriera który bezpłatnie odbiera ubrania. Taki sposób pomagania pozwala nie tylko zyskać miejsce w szafie, ale przede wszystkim daje satysfakcję z wzięcia udziału w tak szlachetnym przedsięwzięciu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.