Jak dobrać męską marynarkę? Poradnik dla modnego faceta!

Jerzy Biernacki
12.01.2018

Świetnie dobrana marynarka jest poważnym atrybutem męskiej powierzchowności. Dodaje facetowi klasy, podkreśla jego sylwetkę (i niweluje drobne mankamenty), pozwala mu poczuć się pewnie w każdej sytuacji. Jest to także ciuch wybitnie uniwersalny. Casualowa marynarka sprawdzi się na co dzień i może być noszona nawet do dżinsów. Okazuje się jednak, że gros panów ma poważny problem z odpowiednim dobraniem rozmiaru i kroju marynarki. W tym poradniku wyjaśnimy Ci podstawowe zasady.

Rozmiar marynarki

Jeśli zamierzasz kupić marynarkę w sklepie sieciowym, to przygotuj się na większe problemy z dobraniem tego elementu garderoby. Sieciówki nie bawią się w wysublimowane oznaczenia – na metkach umieszczają tylko mało precyzyjne S, M, L czy XL. To zdecydowanie zbyt skąpa informacja.

Dlatego zachęcamy Cię do zakupu marynarki w sklepie z modą męską. Możesz tam liczyć nie tylko na fachową pomoc, ale też znacznie większy wybór i przede wszystkim dokładniejsze dopasowanie ciucha do sylwetki. W takich sklepach spotkasz się z precyzyjnymi oznaczeniami rozmiarów, np. 176/104. Pierwsza liczba oznacza wzrost, druga obwód w klatce piersiowej na wdechu.

Długość rękawów

Zbyt krótkie rękawy marynarki sprawią, że będziesz w niej wyglądać karykaturalnie – wszyscy odniosą wrażenie, że masz ją od czasów bierzmowania. Zbyt długie to też kiepski pomysł. Taka marynarka będzie kojarzyć się ze spadkiem po starszym bracie czy wyższym koledze. Dlatego idealne dobranie długości rękawów jest absolutną podstawą!

Podstawowa zasada brzmi: rękaw marynarki powinien sięgać do nasady kciuka, czyli do miejsca, w którym kciuk łączy się z nadgarstkiem. Możesz także założyć koszulę i jeśli ona kończy się na linii nadgarstka, to rękaw marynarki powinien sięgać około centymetr wyżej.

Długość marynarki

Tutaj kieruj się bardzo prostą i skuteczną zasadą. Dobrze dobrana marynarka dzieli ciało mężczyzny na dwie równe części, liczone od szyi po stopy. Zwykle oznacza to, że dół marynarki powinien się kończyć na linii pośladków, niekoniecznie je przysłaniać (chyba że mówimy o marynarce do garnituru – wówczas pośladki powinny być w całości zasłonięte).

Leżenie marynarki

Jak ocenić, czy marynarka dobrze na Tobie leży? Wbrew pozorom nie wystarczy samo dobranie ciucha pod względem wymiarów. Często jest tak, że nawet w teorii idealna marynarka, po jej założeniu prezentuje się źle lub zniekształca sylwetkę. Dlatego do sklepu zabierz ze sobą żonę, partnerkę czy inną zaufaną osobę, która obiektywnie oceni Twój wygląd.

Dobrze leżąca marynarka nie może się nigdzie załamywać, co oznacza, że zarówno klapy, jak i materiał na barkach, plecach i w okolicy pośladków, musi świetnie przylegać do ciała. Nie mogą pojawiać się żadne fałdy. Pamiętaj, że marynarkę mierzymy zawsze w wersji zapiętej na guzik, przy wyprostowanej sylwetce.

Dobranie marynarki nie jest więc taką oczywistą sprawą. Daj sobie na to trochę czasu, nie kupuj ciucha tylko dlatego, że podoba Ci się kolor czy krój. Marynarka to najważniejszy element męskiej garderoby i do jej wybory trzeba podejść z pełną uwagą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.