Jak prać modne dżinsy, by służyły Ci możliwie najdłużej?

Mateusz Rąbalski
21.02.2019

Dżinsy to taki modowy evergreen. Chyba każdy ma w swojej garderobie przynajmniej jedną parę. Nic dziwnego: dżinsy pasują do wielu stylizacji, są bardzo wygodne, a w połączeniu z kreatywnymi dodatkami mogą sprawić, że na pewno znajdziesz się w centrum uwagi. Zakup markowych dżinsów wiąże się ze sporym wydatkiem i jest to dostateczny powód, aby prawidłowo dbać o spodnie.  Najważniejsze jest pranie ich zgodnie z zasadami, które wymieniamy w naszym poradniku. Sprawdź, czy je znasz!  

Im rzadziej, tym lepiej!

Brzmi to co najmniej dziwnie, prawda? Tymczasem nawet sami producenci dżinsów doradzają, aby nie prać spodni zbyt często, bo to im szkodzi. Oczywiście nie zachęcamy Cię do całkowitego zrezygnowania z prania dżinsów, ale jednak rozważ rzadsze wrzucanie ich do pralki.

Sprytnym trikiem na szybkie odświeżenie dżinsów jest rozwieszenie ich na linkach w łazience podczas brania prysznica. Para wodna wniknie w materiał i usunie z niego przykre zapachy.

Mała plamka? Zadziałaj ręcznie

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli dżinsów jest wrzucanie ich do pralki zaraz po tym, jak na powierzchni materiału powstanie nieduża plamka. Jeśli np. skapnął Ci keczup z kanapki, to zamiast od razu prać całe spodnie, spróbuj usunąć plamę ręcznie. Przyda Ci się do tego zwykła szczoteczka do zębów i odrobina płynu do mycia naczyń (ewentualnie mydła).

Po kilku chwilach plama zniknie. Wtedy wystarczy już tylko poczekać, aż spodnie wyschną. Prawda, że proste? Spróbuj przy następnej okazji!

Pranie na lewej stronie

To sprawdzony sposób na to, aby jak najdłużej zachować oryginalny kolor dżinsów. Jeśli przewrócisz spodnie na lewą stronę, to detergenty zawarte w proszku czy płynie do prania nie będą aż tak agresywnie oddziaływać na materiał wierzchni. Pamiętaj również, aby dżinsy zawsze prać osobno (brak ryzyka zafarbowania innych ubrań) oraz w możliwie najniższej temperaturze.

Trik!

W przypadku czarnych dżinsów zalecane jest dodanie do prania pół szklanki destylowanego octu. Przedłuży to trwałość ciemnego koloru.

Jak widzisz pranie dżinsów nie wymaga stosowania jakichś szczególnych zabiegów. Najważniejsze jest to, aby nie przesadzać z częstotliwością. Z tego też powodu warto zainwestować w kilka par porządnych dżinsów i nosić je na zmianę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.