Jak się ubrać na komunię? Kilka żelaznych zasad

Jerzy Biernacki
19.04.2021

Przed nami sezon komunijny, który zawsze rodzi nieco problemów dla pań. Jeśli sama masz dylemat, jak się ubrać na komunię, to doskonale to rozumiemy – w końcu z jednej strony chcesz prezentować się atrakcyjnie, a z drugiej zachować wymaganą w tym dniu skromność i odrobinę powagi. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym zdradzamy kilka żelaznych zasad dotyczących kompletowania garderoby na uroczystość pierwszokomunijną.

Żadnego seksapilu

Uroczystość pierwszokomunijna nie jest weselem, choć obserwując niektórych gości można nabrać co do tego wątpliwości. W każdym razie Ty postaw na skromną stylizację. Nie musi to być oczywiście sukienka sięgająca do kostek i z długimi rękawami, ale jednak głębokie dekolty – również na plecach – czy cienkie ramiączka nie wchodzą w grę.

Zrezygnuj z czystej bieli

Ten kolor jest zarezerwowany dla dziecka przyjmującego Pierwszą Komunię. Obecnie w większości parafii obowiązuje przystępowanie dzieci do sakramentu w jednakowych albach -trzeba to pochwalić. Wiedząc o tym poszukaj sukienki w innym kolorze – najlepiej sprawdzają się tutaj pastelowe barwy. Zrezygnuj natomiast z czerni oraz śnieżnej bieli.

Pamiętaj o bolerku/marynarce

Pierwsze Komunie Święte zwykle odbywają się w maju, a jak wiadomo jest to miesiąc, który potrafi zaskoczyć pogodą. W grę wchodzi zarówno skwar, jak i temperatury bliskie zera, deszcz lub pełne słońce. Dlatego bądź przygotowana na każdą okoliczność i uzupełnij pierwszokomunijną stylizację o praktyczne bolerko lub marynarkę. W razie potrzeby będziesz mogła okryć ramiona lub je odsłonić.

Sukienka lepsza niż garnitur

Garnitur jest bardzo efektownym strojem, ale jednak nie do końca pasuje na komunię. Jest zbyt oficjalny, ma wyraźnie sformalizowany charakter. Dużo lepiej będzie więc postawić na sukienkę, a jeśli za nimi nie przepadasz, to złotym środkiem może być założenie ołówkowej spódnicy i bluzki. Pamiętaj, aby bluzka nie była transparentna.

Nie przesadzaj z biżuterią

Biżuteria zawsze stanowi piękne dopełnienie looku, ale w przypadku uroczystości pierwszokomunijnej nie można nią przesadnie epatować. Pierwsza Komunia Święta jest uroczystością, podczas której na pierwszym planie zawsze musi znajdować się dziecko. Jeśli wszyscy będą zwracać uwagę na Twoje złote bransolety, ogromne kolczyki, długi wisiorek sięgający w głąb dekoltu czy liczne pierścionki z cennymi kamieniami, to popełnisz klasyczne faux-pas.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.