Krata: evergreen męskiej mody

Mateusz Nowak
30.07.2018

Nie ma chyba mężczyzny, który nie miałby w swojej garderobie przynajmniej jednego ciucha w kratę. Panie nie zawsze to rozumieją, ale panowie wprost uwielbiają ten klasyczny i niesamowicie uniwersalny wzór. Ubrania w kratę świetnie sprawdzają się na co dzień, choć spokojnie mogą być też zakładane na nieco bardziej oficjalne okazje. Nic więc dziwnego, że w branży modowej kraciasty wzór określa się mianem evergreenu.

Krata na wiele okazji

Kraciaste ubrania są wręcz stworzone dla facetów lubiących styl smart casual. Świetnie pasują do niego chociażby koszule z długim rękawem ozdobione wzorem kratki, do których warto zakładać gładką marynarkę i spodnie. Jest to kompletna, efektowna stylizacja, w sam raz na spacer, do galerii handlowej czy nawet do biura (o ile nie wymaga się w nim formalnego stroju).

Wbrew obiegowej opinii kratka może się sprawdzić także na formalnych imprezach. Nie powinna oczywiście zbytnio rzucać się w oczy. Możesz sobie pozwolić na założenie koszuli z delikatną kratką (o ton ciemniejszej niż kolor koszuli) na wesele czy spotkanie biznesowe, a całość uzupełnić krawatem i poszetką. Pamiętaj jednak o naczelnej zasadzie: jeden kraciasty element garderoby w zupełności wystarczy.

Krata idealnym wyborem dla panów z „mięśniem piwnym”

Kolejną zaletą ciuchów w kratkę, szczególnie koszul i marynarek, jest maskowanie niedoskonałości męskiej figury. O uzupełnieniu garderoby ubraniami z tym wzorem zdecydowanie powinni pomyśleć panowie, którzy „wyhodowali” sobie brzuszek. Krata skutecznie ukrywa nadprogramowe kilogramy, w przeciwieństwie do gładkich ubrań.

Z kratą nie wolno przesadzać.

Wspomnieliśmy już, że w noszeniu ubrań z kraciastym wzorem zdecydowanie nie należy przesadzać. To bardzo wyrazisty akcent stylistyczny, dlatego warto stworzyć dla niego bezpieczniejsze tło.

Zapomnij o zakładaniu kraciastych garniturów! Owszem, na zdjęciach w magazynach modowych taka stylizacja może się prezentować całkiem nieźle, ale uwierz, że w towarzystwie będzie budzić jedynie zdziwienie i może nawet rozbawienie.

Jeśli decydujesz się na założenie kraciastej koszuli, to zestaw ją z gładkimi spodniami oraz ewentualnie marynarką. Analogicznie: zakładając marynarkę w kratę (też bardzo efektowną, ale tylko na nieformalne okazje), dobierz do niej gładką koszulę. Pamiętając o tej prostej zasadzie zawsze unikniesz modowego faux pax, a Twoja stylizacja nie będzie sprawiać wrażenia chaotycznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.