Lubisz skórzane ubrania? A czy dobrze je przechowujesz?

Mateusz Rąbalski
28.09.2017

Ubrania z naturalnej skóry są znienawidzone przez ekologów, ale uwielbiane przez osoby stawiające na modną klasykę. Uchodzą także za bardzo trwałe, co jednak jest ściśle uzależnione od tego, jak się o nie dba. Nawet najlepsza skóra może po czasie wyglądać słabo, jeśli będziesz popełniać błędy w przechowywaniu ubrań. Poznaj najważniejsze zasady.

Impregnacja

Wbrew pozorom impregnować trzeba nie tylko skórzane buty, ale też np. kurtki czy spódnice. W sprzedaży są specjalne impregnaty, które mają za zadanie chronić skórę przed wpływem czynników zewnętrznych (np. niskiej wilgotności) oraz nadawać jej pięknego połysku. Koniecznie zaimpregnuj swoje ubrania, jeśli zamierzasz odwiesić je do szafy na dłuższy czas.

Sposób przechowywania

Skórzanych ubrań nie wolno przechowywać w miejscu, gdzie byłyby narażone na bezpośrednią ekspozycję na światło słoneczne. Promieniowanie UV powoduje przyspieszone starzenie skóry naturalnej, dlatego koniecznie trzymaj swoje ubrania w zamkniętej szafie, ewentualnie w pokrowcach.

Pamiętaj również, aby skórzane ubrania nie były narażone na kurzenie się, ponieważ cząsteczki kurzu mogą wnikać w pory skórne i później bardzo trudno będzie je usunąć.

Zwróć również uwagę na to, czy w miejscu przechowywania skórzanych ubrań panuje odpowiednia wilgotność powietrza i temperatura. Bardzo złym pomysłem jest np. wieszanie skórzanej kurtki blisko grzejnika.

Tylko na wieszaku

Skórzane ubrania nigdy nie powinny być składane czy tym bardziej zwijane, bo to powoduje odkształcanie się skóry i powstawanie brzydkich zagięć. Lepszym sposobem jest korzystanie z wieszaków, oczywiście dobrze dobranych do rodzaju i rozmiaru ubrania.

Regularnie oddawaj do czyszczenia

Skórzane ubrania można z łatwością umyć przy pomocy zwykłej szmatki, ewentualnie zwilżonej wodą. To jednak nie zmienia faktu, że raz na jakiś czas należy je oddać do profesjonalnego czyszczenia w pralni chemicznej. Warto to robić po zakończeniu sezonu, gdy np. przechodzisz ze skórzanej ramoneski w zimowy płaszcz.

Uwaga na mole!

Niektórzy twierdzą, że mole nie imają się skóry naturalnej, ale to niestety nieprawda. Dlatego jeśli odwieszasz skórzane ciuchy na dłuższy czas, to nie zapomnij o umieszczeniu w szafie zawieszek nasączonych środkiem przeciwko molom. Dzięki temu wiosną nie natkniesz się na przykrą niespodziankę.

To bardzo proste sposoby, które nie wymagają od Ciebie wielkiego wysiłku. Grunt to o nich pamiętać!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.