Nieprzemyślany shopping? Stosuj zasadę 3-7-14!

Marta Szydełko
31.01.2018

Tytułowa zasada robi furorę wśród blogerek modowych, a jest bardzo prosta i możliwa do wprowadzenia od zaraz. Dzięki niej przestaniesz trwonić pieniądze na ciuchy, których i tak nigdy nie założysz. Każdej z nas zdarzyło się kupić coś, co po powrocie do domu okazało się być nie do końca trafione. Następnym razem nie ulegaj pokusie zostawienia sobie takiego ciucha „na lepsze czasy”, bo one nigdy nie nadejdą. Sprawdź, czym właściwie jest zasada 3-7-14 i zastosuj ją przy okazji kolejnego shoppingu!

3 dni

Wracasz do domu z zakupami i analizujesz efekty swoich łowów. Na tym etapie powinnaś już wiedzieć, które ubrania są trafione w dziesiątkę, a które są potencjalnymi pomyłkami. Jeśli dany ciuch wyląduje w szafie i nie założysz go przez 3 kolejne dni, to z dużym prawdopodobieństwem możesz uznać, że to była pomyłka.

7 dni

Minął tydzień, a Ty wciąż nie założyłaś tego nowego elementu garderoby? Ba, nawet nie odcięłaś metki? W takim razie możesz być już praktycznie pewna, że to był nieprzemyślany zakup i ciuch po prostu Ci się nie podoba. Być może po przymierzeniu go w domu uznałaś, że to jednak nie to? Dziennie światło sporo zmienia. Zamiast naiwnie myśleć, że jeszcze „dojrzejesz” do założenia tego ubrania, lepiej zacznij szukać paragonu.

14 dni

Po dwóch tygodniach nie możesz mieć już żadnych wątpliwości. Ciuch, który po takim czasie wciąż leży nietknięty w szafie, musi zostać jak najszybciej zwrócony do sklepu. Nie wmawiaj sobie, że założysz go na najbliższą imprezę czy na przyszłotygodniowe zebranie w pracy. Spójrz prawdzie w oczy: to był niepotrzebny zakup. Czas najwyższy naprawić ten błąd.

Pamiętaj o tej zasadzie już podczas płacenia za zakup

Na tym etapie możesz jeszcze dopytać, czy sklep przyjmuje zwroty (punkty stacjonarne nie mają takiego obowiązku!) i w jakim czasie od dokonania zakupu. Często można się spotkać z bardzo prokliencką postawą i opcją zwrotu w ciągu nawet 30 dni. Wówczas będziesz mogła z powodzeniem przetestować zasadę 3-7-14 w pełnym wymiarze.

Rada

Jeśli dokonałaś zakupu online (nawet z odbiorem w sklepie stacjonarnym), to automatycznie zyskujesz bezwarunkowe prawo do zwrotu towaru w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny.

Nie ma na co czekać. Nie zostawiaj ciuchów, których i tak nigdy nie założysz, bo to niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy w błoto. Nieprzemyślany zakup może się zdarzyć każdemu. Ważne, by umieć się do tego przyznać i naprawić popełniony błąd.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.