Tkaniny na materace medyczne – czym powinny się wyróżniać?

Piotr Kowalczyk
28.03.2016

Tkaniny medyczne powinny być wykonane z materiałów najwyższej jakości. Muszą zapewniać bezpieczeństwo, komfort użytkowania i dodatkowo spełniać wysokie normy szpitali i przychodni. Dobre materiały na pokrowce oczywiście muszą sporo kosztować, ale w dłuższej perspektywie jest to opłacalne. Wzamian otrzymujemy najwyższej jakości produkt, który posłuży wiele, wiele lat.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Tkaniny, z których produkowane są pokrowce na materace medyczne nie mogą być zwykłymi bawełnianymi powłokami, które mają jedynie ładnie wyglądać. Przede wszystkim muszą być one funkcjonalne i zachowywać wszelkie, wyśrubowane parametry.

Decydując się na zakup takiej specjalistycznej tkaniny, należy zwracać uwagę jeszcze na inne, ważne cechy, jak:

  •  bakteriostatyczność – szpitale, przychodnie i wszelkiego rodzaju gabinety pełne są drobnoustrojów, które nie powinny wnikać w materac, bo mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Specjalny skład tkaniny będzie zapobiegał tzw. infekcjom "odmateracowym".
  •  wodoszczelność – tkanina chroni przed wilgocią i uniemożliwia przenikanie do środka materaca płynów, takich jak mocz i krew. Dzięki temu materace nie zostaną skażone i będą mogły być dłużej użytkowane. Tkanina zapewnia też stałą wentylację ciała, co zapobiega odleżynom.
  •  niepalność – tkaniny powinny mieć najwyższy stopień niepalności IM, który gwarantuje bezpieczeństwo pacjentów.
  •  odporność na uszkodzenia – specjalistyczne tkaniny muszą być bardzo trwałe, odporne na rozdarcie, przetarcie i peknięcia.

Tkaniny na materace medyczne mogą być prane przy użyciu zwykłych detergentów i nadtelenku wodoru. Można je też sterylizować w maksymalnej temperaturze 137 stopni Celsjusza. Mimo częstego prania, właściwości materiału się nie zmienią, nie będzie się rozciągał i wycierał.

Szpitale, gabinety, salony SPA

Tkaniny medyczne mogą być wykorzystywane nie tylko w szpitalach, ale wszędzie tam, gdzie konieczne jest zachowanie najwyższych standardów. Pokrowce na materace doskonale sprawdzą się między innymi w:

  •     gabinetach zabiegowych
  •     sanatoriach
  •     gabinetach fizykoterapeutycznych
  •     gabinetach masażu
  •     salonach SPA

Warto pamiętać, że specjalistyczne tkaniny nie muszą być białe. Mogą zostać wybarwione na każdy, dowolny kolor, pasujący na przykład do wystroju salonu SPA czy gabinetu kosmetycznego.

Jeżeli zależy nam na tkaninach dobrej jakości, warto postawić na oryginalne produkty. Tanie materiały bardzo często nie mają odpowiednich parametrów, przez co szybko się niszczą. W krótkim czasie prawdopodobnie trzeba będzie je wymienić i ponosić kolejne koszty. Dlatego wybierajmy tkaniny powlekane poliuteranem (PU), które spełniają wszystkie wspomniane w tym artykule warunki.

Przypisy:

Przykładowy dostawca tkanin: http://karismapoland.com/oferta/c,81,pokrowce-na-materace-medyczne.html

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.