Tkaniny wierzchnie – zadbaj o wygląd i wytrzymałość obuwia

Maciej Piwowski
12.03.2016

Na cenę obuwia wpływa wiele czynników, takich jak chociażby marka producenta czy modny fason. Nie zapominajmy jednak, że kluczowe dla użytkownika są trzy podstawowe kwestie:  wygoda, wygląd oraz wytrzymałość butów. Dwa ostatnie parametry w dużej mierze zależą od jakości zastosowanej tkaniny wierzchniej.

Nie tylko skóra naturalna

Tkanina wierzchnia ma ogromny wpływ na walory użytkowe oraz oczywiście na estetykę obuwia. To na nią w pierwszej kolejności zwróci uwagę osoba, która przyszła do sklepu i ogląda wybrane produkty. Nie kupi obuwia, które jej się nie podoba, choćby było ono najwygodniejsze na świecie i w rewelacyjnej cenie.

Najczęściej stosowane w branży obuwniczej tkaniny wierzchnie, to – oczywiście poza skórami naturalnymi – materiały powlekane, czyli tzw. eko skóry. Wbrew pozorom i powszechnym opiniom taka tkanina może być bardzo elegancka i wytrzymała, a przy tym gwarantować doskonały wygląd buta. Dlatego eko skóry są wykorzystywane nie tylko do produkcji obuwia, ale też galanterii czy okryć.

Niezaprzeczalnym atutem tkaniny syntetycznej jest to, że jej użycie znacznie obniża koszt produkcji obuwia, co przekłada się później na zdecydowanie niższą cenę w sklepie. Dlatego właśnie produkty z eko skóry cieszą się niesłabnącą popularnością klientów, oczywiście tylko te, które prezentują odpowiednią jakość.

Podstawowe zadanie tkaniny wierzchniej

Nie zapominajmy, że tkanina wierzchnia ma do spełnienia nie tylko funkcję estetyczną. Chodzi także, a w przypadku wielu rodzajów obuwia przede wszystkim, o zapewnienie dużej wytrzymałości butów. Tkanina bowiem jest narażona na uszkodzenia, zaplamienie, zamoczenie itd. W tym momencie ujawnia się kolejny atut eko skóry.

Materiał syntetyczny pokryty w 100% poliuretanem jest w pełni odporny na działanie wody i łatwy w czyszczeniu. Użytkowanie takiego obuwia jest zatem po prostu praktyczne. Oczywiście celowo wspominamy o pokryciu materiały PU, ponieważ to ten produkt chemiczny gwarantuje najwyższą wytrzymałość i zapewnia oddychalność. Lepiej jest więc postawić na tkaninę nieco droższą, za to zdecydowanie lepszą niż ta wykonana z użyciem polipropylenu.

Mnogość faktur i kolorów

Pisząc o wykorzystaniu syntetycznych tkanin wierzchnich w branży obuwniczej i kaletniczej nie możemy pominąć ważnej kwestii, jaką jest ogromny wybór kolorów i faktur. Ogranicza nas praktycznie tylko wyobraźnia. Producent materiału jest w stanie uzyskać każdy efekt – idealne odwzorowanie wyglądu skóry naturalnej, skóry egzotycznych zwierząt itd. To ważne dla osób, które chcą się maksymalnie wyróżnić w tłumie, ale za rozsądne pieniądze.

Wybierając syntetyczną tkaninę wierzchnią do produkcji obuwia czy galanterii zwracajmy szczególną uwagę na jakość materiału powlekanego. Nie może on być zbyt cienki (optymalny przedział to od 0,7 do 0,9mm, ale zależy to od typu i przeznaczenia obuwia), musi być odpowiednio wybarwiony i pokryty wspomnianym już poliuretanem. To zapewnia świetny wygląd produktu, a także jego ponadprzeciętną trwałość.

 

Partner cyklu artykułów: Hurtownia EKO Skóry Karisma

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.