Uczymy naszych facetów: Jak (i kiedy) nosić poszetkę? Nie popełnij błędu!

Marta Szydełko
01.08.2018

Poszetka spokojnie może uchodzić za jeden z najbardziej eleganckich dodatków do męskiej stylizacji. Zdecydowana większość panów jest święcie przekonana, że można umieszczać ją w brustaszy (czyli kieszonce na piersiowej części marynarki) tylko podczas specjalnych okazji, co nie jest prawdą. Poszetka świetnie dopełnia także mniej formalny strój, chociażby w stylu smart casual. Dowiedz się, jak ją poprawnie nosić.

Najważniejsza zasada

Poszetkę ZAWSZE dobieramy do krawata ale NIGDY nie powinieneś decydować się na identyczny wzór. Chodzi o to, aby poszetka wyraźnie odróżniała się od krawata, jednocześnie dobrze korespondując z jego wzorem. Wersja dla facetów lubiących proste i bezpieczne rozwiązania: zainwestuj w białą poszetkę, która jest bardzo uniwersalna i będzie fajnie pasować np. do granatowego krawata.

Poszetka bez krawata?

To bardzo dobry pomysł, który jednak ma pewne ograniczenia. Opcja z samą poszetkę, bez krawata, wchodzi w grę jedynie w przypadku chęci stworzenia casualowej stylizacji. Jeśli planujesz wyjście na bardziej oficjalną uroczystość (ślub, wręczenie dyplomów, ważne spotkanie biznesowe), to postaw na klasykę, czyli sparuj ze sobą poszetkę i krawat.

Poszetka rewelacyjnie pasuje do praktycznie każdej marynarki (no, może poza sztruksową). Możesz ją zakładać do modelu sportowego czy lnianego. Naprawdę nie ma powodu, aby ograniczać noszenie poszetki tylko do wyjątkowych okazji.

Postaw na jakość

Poszetka to ten detal stylizacji, który bardzo mocno rzuca się w oczy i możesz mieć pewność, że każdy zwróci na nią uwagę. Dlatego nie ma sensu szukać przesadnych oszczędności na jej zakupie. Jeśli niezbyt często zakładasz marynarkę, to wystarczy Ci jeden egzemplarz poszetki. Musi być jednak naprawdę porządna!

Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie poszetka wykonana z jedwabiu, choć efektownie prezentuje się także lniana czy wełniana. Opcją dla oszczędnych jest natomiast poszetka z bawełny z domieszką poliestru. Za dobrą, efektowną poszewkę, zapłacisz od 50 złotych – w zależności od materiału.

Jak składać?

Istnieje kilka podstawowych technik składania poszewki:

  • Puff – najwygodniejsze rozwiązanie, które świetnie współgra ze stylem smart casual. Poszewkę po prostu wciska się niedbale do brustaszy.
  • TV fold – po złożeniu butonierka przybiera prostokątny kształt. Jest to standardowa, elegancka technika.
  • Trójkąt – prawdopodobnie najczęstszy wybór panów. Po złożeniu poszetki z brustaszy wystaje tylko jej trójkątny fragment.

Inne metody, to chociażby korona (z czterema rogami poszetki wystającymi z brustaszy) czy podwójny trójkąt.

Noszenia poszetki naprawdę nie trzeba się bać. Nie ma również sensu chować jej głęboko w szufladzie, by sięgać po nią tylko „od wielkiego dzwonu”.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.