Bezpieczne układnie dziecka na plecach

Marek Szydełko
29.06.2015

Sposoby na bezpieczne wkładanie dziecka na plecy

Jeśli nie jesteście pewni czy poradzicie sobie z umieszczaniem dziecka na plecach poćwiczcie najpierw z lalką lub misiem, wkładając go na plecy z chustą i bez.

Pierwsze próby najlepiej przeprowadzić z asekuracją innej osoby dorosłej i nad miękkim podłożem (np. nad materacem).

Dziecko także musi się przyzwyczaić do przebywania na plecach, więc dajcie mu troszkę czasu na oswojenie się z nową sytuacją. Starszakowi, któremu się nudzi warto dać w rączki interesującą bezpieczną zabawkę.

Zawsze wkładajcie dziecko na plecy wraz z dającą dodatkowe zabezpieczenie chustą.

Nie pozwalajcie sobie na gwałtowne ruchy, które mogłyby wystraszyć dziecko.

Nie podnoście dziecka za ręce/ramiona - wprawdzie przerzucenie w ten sposób dziecka na plecy wydaje się najłatwiejsze zwłaszcza w przypadku starszaków i czasem wydaje się sprawiać im wiele radości  - ale może być niebezpieczne dla ich delikatnych stawów.

***
Metody samodzielnego umieszczania dziecka na plecach

„Tobołek” - sposób bardzo dobry zwłaszcza dla mniejszych dzieci  dziecko ciasno opatulone chustą (tak, aby chusta podtrzymywała barki i przebiegała pod kolankami malucha powoli przekładamy nad ramieniem na plecy

„Z biodra” - przewiązujemy chustę przez ramię lub wokół tułowia, sadzamy dziecko w chuście jak do noszenia na biodrze, przekładamy rękę nad dzieckiem i przesuwamy je z chustą na plecy. Dobre dla dzieci, które jeszcze same nie siedzą a są zbyt ciężkie na „tobołek”. Przydatne również w terenie, gdzie nie ma na czym posadzić dziecka.

„Z krzesła” (lub fotela) -  kiedy dziecko umie już siedzieć. Chustę rozkładamy na krześle, fotelu. Ławce, tak aby jej część była na oparciu a część na siedzisku. Sadzamy dziecko na chuście a następnie siadamy przed nim. Zarzucamy poły chusty na ramiona, ściągamy je jedną ręką, wciągając dziecko na plecy. Drugą ręką podtrzymujemy dziecko pod pupą i wstajemy.

„Z podłogi” - wariant metody „z krzesła” dla dzieci, które samodzielnie stoją. Owijamy dziecko chustą na plecach i kucamy przed nim. Następnie postępujemy tak jak przy poprzednim wariancie.

***
Podczas wiązania „plecaczków” zawsze trzeba asekurować dziecko jedną ręką, a luźne końce chusty zabezpieczać między swoimi kolanami.

Pamiętajcie o lekkim pochyleniu się z wyprostowanymi plecami, do momentu aż dziecko będzie stabilnie zawiązane.

 

Publikacja ze strony www Klubu Kangura za zgodą Klubu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie