Czy warto czytać niemowlęciu? Oczywiście, że tak!

Jerzy Biernacki
30.05.2018

Na pewno spotkałaś się z opinią, że czytanie dziecku na dobranoc jest bardzo korzystne dla jego rozwoju intelektualnego, a także wzmacnia więź z rodzicem. Być może zastanawiasz się jednak, czy jest jakikolwiek sens w urządzaniu takich literackich seansów niemowlęciu? Rozumiemy Twoje wątpliwości. W końcu tak mały człowiek jeszcze niczego nie rozumie i może nie być w ogóle zainteresowany treścią książeczki. To nie szkodzi. Czytać warto nawet tak małym pociechom.

Treść nie jest ważna

To oczywiste, że niemowlę nie rozumie sensu opowiadania. Gdybyśmy jednak mieli tak podchodzić do sprawy, to mówienie do maluszka także nie miałoby sensu. Wiemy, że jest zupełnie inaczej. Dziecko już od pierwszych miesięcy swojego życia chłonie słowa wypowiadane przez dorosłych. Zostało udowodnione, że maluszki, do których dużo i kwieciście się mówi, same szybciej zaczynają wypowiadać słowa i lepiej się rozwijają pod względem intelektualnym.

W przypadku czytania, np. na dobranoc, znacznie ważniejsza jest intonacja i tembr głosu. Staraj się czytać maluszkowi w sposób spokojny, czuły, czasami nawet monotonny. W ten sposób dziecko łatwiej się uspokoi i zainteresuje samym aktem obcowania z literaturą.

Rada

Koniecznie zaangażuj w czytanie dziecku swojego partnera. Dla mężczyzny również jest bardzo ważne, by nawiązać bliską relację z maluszkiem, a takie seanse literackie niesamowicie w tym pomagają.

Kiedy czytać niemowlęciu?

Najlepiej przed spaniem. Jeśli Twój maluszek ma kilka drzemek w ciągu dnia, a zasypianie idzie mu z oporem, spróbuj czytania. Idealną porą na sięgnięcie po książeczkę jest wieczór. Niemowlę słuchając spokojnego głosu mamy czy taty o wiele szybciej się uspokoi, a docelowo także znuży. Będzie mu łatwiej zasnąć, co przyniesie korzyści wszystkim domownikom.

Co czytać?

Nie ma to większego znaczenia. Najlepiej jednak będzie sięgnąć po książeczki dopasowane do wieku dziecka. Mogą to być proste historyjki, w których najważniejszą rolę odgrywają obrazki. Jeśli zauważysz, że dziecko się już niecierpliwi i staje się marudne (to normalne na tym etapie), przejdź do omawiania obrazków, a pomiń dłuższe fragmenty tekstu.

Nie ma żadnych wątpliwości, że czytanie niemowlęciu ma wielki sens i musisz tego spróbować. Poświęć 15-20 minut na dziennie na lekturę. To w zupełności wystarczy, aby zapewnić maluszkowi cenny kontakt ze słowem mówionym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie