Rozwój dziecka i jego wspomaganie: 0-3 miesięcy

Maciej Piwowski
29.06.2015

Nauka od urodzenia czyli nasz żaczek niemowlaczek

Będąc w ciąży wiele zastanawiamy się kim będzie nasze maleństwo, próbujemy zgadnąć nie tylko do kogo będzie podobne ale również co ją lub jego będzie najbardziej interesować, zastanawiamy się kim będzie w przyszłości.

Wreszcie po dziewięciu miesiącach oczekiwań na świat przychodzi mały człowiek.

Tak jak dbaliśmy o maleństwo gdy było w brzuchu, po urodzeniu zaczynamy dbać o nasze dziecko.Warto podkreślić iż noworodek ma wiele potrzeb i to od naszej wiedzy zależy jak będziemy je zaspokajać. Nie chodzi tutaj o to żeby czuć się winnym gdy nie stać nas na nowe najdroższe śpioszki lecz o to jakimi rodzicami świadomie możemy się stać. Pragniemy, żeby nasza pociecha stała się osobą otwartą, szczęśliwą świadomą swojej wartości.

Tak można by wymieniać bardzo długo i zawsze znalazł by się ktoś, kto chciałby coś więcej dodać do listy. Czasem zapominamy, że nasze dziecko jest przede wszystkim dzieckiem.

Wymagamy od naszego kilku dniowego dziecka zabawy z grzechotką, zastanawiamy się czy jest z nią, nim coś nie tak bo nie chce się z nami bawić. Spokojnie. Na wszystko przyjdzie czas i to my możemy dziecku pomóc lecz nie chodzi o to by rozwijać się za dziecko.

Wspierajmy rozwój, pokazujmy przysłowiową grzechotkę, mówiąc spokojnie do naszego dziecka. W pierwszych dniach życia naszej pociechy pamiętajmy o tym, że najważniejsze jest to byśmy byli razem, byśmy poznawali siebie nawzajem. Oczywiście łatwo jest powiedzieć nie denerwujmy się a dziecko nie będzie nerwowe, kochajmy się a dziecko będzie doświadczało naszej czułości

Na początek proponuje być sobą, nie ukrywać zagubienia, stresu związanego z przebieraniem tego drobniutkiego ciałka w zupełnie nie dające się zakładać śpiochy. Rozmawiajmy. Noworodek nas słyszy, nie zapominajmy o tym.

Chcemy uczyć dziecko od razu wyższej matematyki, pamiętajmy o tym ile czasu zajęło nam zrozumienie co to silnia i nie wymagajmy za dużo. Wspierajmy nasze dziecko w poznawaniu świata, a zanim się obejrzymy będziemy musieli się dużo sami nauczyć by odpowiedzieć na pytania naszego malucha.Nasz żaczek niemowlaczek potrzebuje naszej obecności, czułości, miłości i to będzie dla niego pierwsza lekcja życia. Pozwólmy niemowalkowi nauczyć się być kochanym.

Istnieje wiele różnych tabel, wykresów przedstawiających co dziecko na danym etapie rozwoju powinna już umieć. Należy podkreślić, że zawsze są to orientacyjne dane, które rodzicom czy opiekunom pozwalają zorientować się w rozwoju dziecka. Jedną z takich tabeli jest ta przygotowana przez Penny Tassoni i Kate Beith („Diploma in Child Care and Education“, Heinemann Educational Publishers, Oxford, 2002).

Dziecko w wieku od 0 do 3 miesięcy:

    *      Noworodek stara się koncentrować wzrok  na twarzy osoby dorosłej,
    *      Uśmiecha się (najpierw na widok wszystkich przedmiotów potem do osób znajomych),
    *      Od około 6 tygodnia rozpoznaje zamach mleka matki, obserwuje twarz matki podczas karmienia,
    *      Podnosi główkę, rozgląda się wokoło.

Rola Rodziców i opiekunów:

    *      Noworodek jest w pełni zależny od opieki osób dorosłych, zapewnienia mu jedzenia, ciepła i czystości,
    *      Dziecko potrzebuje od urodzenia kontaktu wzrokowego z rodzicami, jak również tego by do niego mówić,
    *      Dziecko potrzebuje kontaktu fizycznego, przytulania, noszenia, lubi być delikatnie masowane.

Wczesna edukacja:

    *      Noworodek odwraca głowę w stronę światła, jasnych kolorów,
    *      Noworodek uczy się koncentrować wzrok patrząc na karuzelkę lub inne zabawki powieszone nad łóżeczkiem lub wózkiem,
    *      Od około 6 tygodnia dziecko uwielbia przyglądać się twarzom ludzi jak i wyrazistym i kontrastowym obrazkom,
    *      Dziecko lubi słuchać muzyki, cieszy się gdy jest kołysane, gdy słyszy śpiewane piosenki,
    *      Od około 6 tygodnia na krótki okres czasu można dziecko wkładać do leżaczków, nosidełek tak by widziało innych ludzi czy dzieci.

Tekst ze strony http://www.wczesnaedukacja.com  za zgodą autorów.

 

 
 
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie