Ubranka niemowlęce – prasować czy nie?

Każda młoda mama w końcu stanie przed tytułowym dylematem. Opinie na temat sensu prasowania niemowlęcych ubranek są skrajnie różne. Niektórzy uważają to za bezsensowne trwonienie czasu (przecież i tak za chwilę ubranie będzie brudne), inni natomiast wskazują na obiektywne korzyści wynikające z prasowania. Prawda jak zwykle leży pośrodku.

Prasowanie niszczy drobnoustroje

I z tym nie da się w żaden sposób dyskutować. W wysokiej temperaturze giną roztocza, bakterie i różne pasożyty, które mogłyby zagrozić Twojemu maluszkowi. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby dziecko nosiło praktycznie sterylnie czyste rzeczy, nie masz się nad czym zastanawiać. Prasowanie jest tego gwarantem.

Nie bez znaczenia jest również to, że wyprasowane ubranka są po prostu znacznie milsze w dotyku. Wpłynie to więc na komfort maluszka oraz uchroni jego wrażliwą skórę przed podrażnieniami.

Prasowanie przyspiesza schnięcie ubranek

Oczywiście nie chodzi tutaj o to, aby wyjąć ubranka z pralki i całkiem mokre poddać prasowaniu, bo to w niczym nie pomoże. Powszechnie jednak wiadomo, że częstotliwość przebierania niemowlęcia jest bardzo duża. Warto więc mieć zawsze pod ręką świeżo wyprane ubranka.

Jeśli zdejmiesz ciuszki z suszarki i uznasz, że są jeszcze delikatnie wilgotne, to prasowanie pozwoli Ci wysuszyć rzeczy na wiór. Jest to więc bardzo praktyczne i gwarantuje, że nie zostaniesz nagle bez czystych ubranek, których Twoje dziecko potrzebuje.

Do kiedy prasować?

Wiele młodych mam zastanawia się także, jak długo należy prasować niemowlęce ubranka. Nie ma tutaj żadnej cezury czasowej, choć przyjmuje się, że powinno to trwać do około 3 miesiąca życia dziecka. Później jego organizm znacznie lepiej zaczyna sobie radzić z drobnoustrojami, a skóra staje się mniej wrażliwa na fakturę materiału.

Jeśli jednak masz co do tego wątpliwości, postaw na rozwiązanie pośrednie i prasuj tylko te ubranka, które mają bezpośredni kontakt ze skórą maluszka, czyli np. body.

Uwaga na oznaczenia na metce

Zanim ochoczo zabierzesz się do prasowania ubranek swojej pociechy, dokładnie zapoznaj się z informacjami na metce. Każdy producent informuje, w jakiej temperaturze jego produkt może być prasowany. Jeśli tego nie sprawdzisz, możesz nieumyślnie zniszczyć ubranko.

Pamiętaj też, że prasowanie to nie wszystko. W praktyce znacznie ważniejsze jest to, w jakim proszku pierzesz niemowlęce ubranka. Wybieraj taki, który jest dedykowany małym dzieciom i ich wrażliwej skórze. „Dorosłe” proszki niestety bardzo często wywołują reakcje alergiczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.