Zapewnij maluszkowi właściwy rozwój fizyczny - odkryj, jak powinien wyglądać w pierwszym roku życia!

Mateusz Nowak
18.11.2016

Pierwszy rok Twojego maluszka jest jednym z najważniejszych okresów w całym jego życiu. Tempo jego rozwoju w tym czasie jest naprawdę ogromne. Trudno się dziwić, w końcu czeka go nie lada wyzwanie – dostosowanie się do nowych warunków życia i nabywanie nowych umiejętności, które krok po kroku będą przybliżać go do coraz większej samodzielności. Zobaczmy, jak Twoje dziecko będzie się zmieniało miesiąc po miesiącu w ciągu najbliższego roku.

W pierwszym miesiącu…

Tuż po urodzeniu ruchy Twojego dziecka są zupełnie bezwarunkowe, znikną dopiero w okolicach czwartego miesiąca życia. Wszystkie stawy pozostają zgięte, a energiczne machanie rączkami i nóżkami przybiera na sile. Jego oczka są jeszcze nadwrażliwe na światło i na razie dostrzega wyłącznie czarno – białe kolory. Za to powoli zaczyna rozpoznawać Twój głos.

Aby wspierać go w tym okresie, staraj się dużo do niego mówić i przybliżać swoją twarz do jego buzi. Zrezygnuj na razie z kolorowych zabawek, które świecą, kręcą się i robią dużo hałasu, bo na to jeszcze za wcześnie – dziecko może się bardziej wystraszyć, niż zainteresować nimi. I tak jest dosłownie bombardowane zewsząd licznymi bodźcami. Ponieważ dziecko w tym czasie uczy się Ciebie przede wszystkim przez dotyk, staraj się jak najwięcej czasu poświęcać masażom, kąpielom i głaskaniu maluszka.

W drugim miesiącu…

Twój maluszek, położony na brzuszku, coraz częściej zaczyna unosić główkę. Coraz lepiej radzi sobie także z podążaniem wzrokiem za Tobą. Dziecko potrafi już wyciągać rączki po interesujące je zabawki. W tym czasie u dzieci mogą także pojawiać się bardzo bolesne bóle brzuszka, nazywane popularnie kolką.

Aby je zniwelować, wypróbuj ciepłe kąpiele i delikatne masaże. Bólom brzuszka towarzyszy również silny płacz dziecka, nad którym bardzo ciężko jest zapanować. Staraj się być wówczas jak najbliżej dziecka, tul je i głaszcz, aż zacznie się uspokajać. Rozwój maluszka możesz także wspierać poprzez stymulowanie jego wzroku zawieszaniem kolorowych zabawek na takiej wysokości, aby dziecko mogło po nie sięgać rączkami. Przybliżaj zabawki do malucha i pomagaj mu je chwytać.

W trzecim miesiącu…

W tym miesiącu życia Twój maluch potrafi już utrzymać główkę w górze przez około minutę. Coraz więcej prób przewrócenia się z plecków na boczek będzie kończyło się sukcesem. Potrafi zainteresować się na przykład grzechotką i skupić na niej przez chwilę całą swoją uwagę, a także podążać wzrokiem za bliskimi.

Wspieraj rozwój dziecka, układając je nawet kilka razy dziennie na brzuszku, tak, aby mogło ćwiczyć utrzymywanie główki w górze. Zawieś kolorowe tasiemki w zasięgu chwytu dziecka – w ten sposób nie tylko stymulujesz jego wzrok, ale także pozwalasz na ćwiczenie uchwytu. Możesz tańczyć z maluszkiem w ramionach. Taki wspólny taniec doskonale wzmacnia równowagę dziecka a jednocześnie pobudza zmysły.

W czwartym miesiącu…

Dziecko w tym czasie bardzo dobrze radzi sobie z podtrzymywaniem główki, nawet w pozycji pionowej. Potrafi siedzieć podparte poduszkami i z chęcią bawi się różnymi zabawkami, choć na razie nie potrafi ich chwycić w obie rączki. Nóżki maleństwa stają się coraz silniejsze i potrafi się nimi odpychać, mocno prężąc przy tym cały tułów. Manewry z boczku na plecy i na odwrót Twojemu szkrabowi wychodzą już coraz lepiej.

Stymuluj rozwój dziecka na przykład poprzez wołanie go z różnych miejsc w pokoju – w ten sposób maluch ćwiczy swój wzrok i słuch. Podczas kąpieli wkładaj maluszkowi do wanny kolorowe pływające zabawki, pozwól mu je łapać rączkami. Baw się też z nim rowerek – poruszaj jego nóżkami, udając pedałowanie. W ten sposób stymulujesz równowagę motoryczną, bardzo potrzebną w późniejszej nauce chodzenia.

W piątym miesiącu…

Twoje dziecko staje się prawdziwym akrobatą. Potrafi swoją stópkę włożyć do buzi, świetnie radzi sobie nawet z długotrwałym siedzeniem z podparciem, ponieważ jego plecki nie są już mocno zaokrąglone. Umie przekręcać się na boki i na brzuszek, a leżąc na nich, potrafi odepchnąć się rączkami i nóżkami i w ten sposób przesunąć się, co jest zapowiedzią przyszłego raczkowania. Dzięki nowej umiejętności operowania nadgarstkiem, może dokładnie przyglądać się trzymanym zabawkom. W tym czasie u Twojego maluszka mogą już pojawiać się pierwsze ząbki.

Aby wspierać jego rozwój, możesz delikatnie podciągać je za rączki do pozycji siedzącej. Baw się z nim ucząc robić „pa - pa”, co pomoże ćwiczyć ruchy nadgarstka. Kiedy maluszek leży na brzuszku, możesz ustawić przed nim kolorową zabawkę, aby zachęcić go do przesuwania się w jej kierunku. Nie zapominaj o gryzakach i masażach obolałych z powodu ząbkowania dziąseł dziecka.

W szóstym miesiącu…

W tym czasie Twoje dziecko zaczyna się turlać, potrafi sięgać po interesujące go przedmioty bez względu na to, po której stronie się znajdują. Świetnie radzi sobie z przekładaniem przedmiotów z rączki do rączki. Twój maluch jest już gotowy na poznawanie nowych smaków, więc stopniowo możesz wzbogacać jego dietę. Coraz lepiej radzi sobie z jedzeniem za pomocą łyżeczki, choć nauka jedzenia jeszcze trochę potrwa.

Zachęcaj malucha do pełzania i turlania się, poprzez układanie w jego pobliżu kolorowych zabawek. Kiedy posadzisz sobie dziecko na kolanach, stopniowo zwalniaj uścisk tak, aby maluch siedział przez chwilę samodzielnie.

W siódmym miesiącu…

Dziecko w tym czasie zazwyczaj podwaja swoją wagę urodzeniową i bardzo łatwo zauważyć, jak rośnie. Twój maluch potrafi już zginać i prostować swoje nóżki, a także samodzielnie usiąść. Powoli zaczyna wstawać, podtrzymując się znajdujących się wokół mebli. Zarówno rączki jak i paluszki zaczynają być używane coraz bardziej precyzyjnie.

Staraj się podciągać maluszka jak najczęściej, ponieważ sposób ten świetnie wzmacnia mięśnie karku dziecka. Nie zabraniaj mu także wstawać, ponieważ dzięki temu Twój szkrab ćwiczy swoją równowagę. Siódmy miesiąc to bardzo dobry czas na naukę samodzielnego picia. Kup maluchowi kubek niekapek i pozwól mu ćwiczyć do woli.

W ósmym miesiącu…

Twoje dziecko wciąż rośnie, chociaż tempo wzrostu odrobinę zwalnia w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy. Jego ruchy stają się coraz bardziej dokładne i zaplanowane. Coraz więcej czasu spędza na pełzaniu i próbach wstawania.

Aby wspierać precyzyjność ruchów dziecka, staraj się dawać mu do rączki różne smakołyki, które będzie mogło samodzielnie jeść. To nie tylko świetna zabawa dla malucha, ale także ćwiczenie ruchów rączki, żucia i gryzienia. Do zabaw możesz wprowadzić turlanie piłki.

W dziewiątym miesiącu…

To czas, w którym Twój maluch całkiem dobrze radzi sobie z raczkowaniem. Potrafi już stać przez krótką chwilę zupełnie samodzielnie i chwytać nawet bardzo małe przedmioty. To także czas, kiedy wyrastają kolejne ząbki.

W dziesiątym miesiącu…

W tym okresie maleje przyrost masy ciała dziecka. Twój maluch może już stabilnie siedzieć i spożywać swoje posiłki w tej pozycji. Ruchy jego rączki są na tyle precyzyjne, że potrafi samodzielnie przewracać strony swojej ulubionej książeczki. To czas, w którym posiłki dziecka nie tylko powinny być zjadane przez maluchy samodzielnie, ale też przybierać formę zbliżoną do tej przeznaczonej dla dorosłych, na przykład obiad składający się z zupki oraz gotowanych warzyw z mięskiem.

W jedenastym miesiącu…

Twój maluch coraz lepiej radzi sobie z zachowywaniem równowagi w pozycji stojącej. Potrafi schylać się lub kucać, choć z powrotem do stania nadal ma jeszcze problemy. W tym czasie wzrok dziecka bardzo się wyostrza i maluch potrafi już dostrzec nawet bardzo małe szczegóły. Zmienia się rytm snu dziecka, zamiast 16 godzin snu, Twój szkrab potrzebuje teraz około 13- tu. Jedenasty miesiąc to najwyższa pora na rozstanie się z butelką. Dalsze korzystanie z niej może bowiem powodować u dziecka wady zgryzu.

W dwunastym miesiącu…

W tym okresie dziecko jest już gotowe na swój pierwszy krok. Uwielbia wdrapywać się na meble oraz spacerować podtrzymywane za rączki. Maluch potrafi rozpoznawać różne przedmioty i wskazywać na nie palcem. Zmniejsza się tempo wzrostu dziecka, a wraz z nim maleje także apetyt malucha. To najlepszy czas na przygotowanie dla Twojego szkraba miejsca przy rodzinnym stole i wspólne jadanie posiłków.

Artykuł powstał we współpracy z enfamil.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie