Ile za talerzyk weselny w 2023 roku? Ceny zwalają z nóg!

Jerzy Biernacki
15.05.2023

Organizacja wesela w 2023 roku to bardzo kosztowna impreza. Narzeczeni, a często też ich rodzice, muszą się przygotować na znaczne wydatki, których gros będzie stanowić opłata dla restauracji/sali weselnej. Mowa oczywiście o tzw. talerzyku, jak potocznie określa się cenę za jednego gościa weselnego. Jakie kwoty obowiązują w 2023 roku? Sprawdź to w naszym poradniku i… trzymaj się za portfel.

Wiele zależy od miasta i prestiżu miejsca

Jeśli organizujesz wesele w dużym mieście, jak Kraków, Poznań czy Wrocław, a w dodatku zależy Ci na uznanej restauracji, to przygotuj się na wydatek rzędu od 300 złotych za osobę. Jak łatwo policzyć wesele dla 100 gości będzie kosztować około 30 000 zł – i mówimy tutaj o samej imprezie, bez kosztów DJ-a/zespołu, kamerzysty, fotografa, fryzjera, sukni, garnituru itd.

Osobną kategorię cenową stanowi Warszawa, gdzie talerzyk w najbardziej prestiżowych restauracjach potrafi kosztować już 500-600 złotych za osobę.

Nieco taniej jest na tzw. prowincji. W małych miejscowościach i w gminach wiejskich ceny za talerzyk weselny zaczynają się od około 200 złotych.

Jak zaoszczędzić na talerzyku?

Nie ma innego sposobu, niż wynająć salę i zadbać o wyżywienie oraz obsługę we własnym zakresie. Można zatrudnić kelnerów, kucharkę i pomoce kuchenne, kupić półprodukty, mięso, zamówić lub upiec domowe ciasta, przygotować własnoręczny tort itd. Oszczędności mogą sięgnąć nawet 50%, a więc gra (i wysiłek) są warte świeczki – zwłaszcza przy mocno ograniczonym budżecie weselnym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.