Ślub kościelny to wciąż zdecydowanie najpopularniejszy wybór wśród narzeczonych w naszym kraju. Okazuje się jednak, że wbrew pozorom jego udzielenie nie jest formalnością. Pamiętajmy, że mówimy tutaj o sakramencie, a ksiądz ma prawo odmówić narzeczonym ślubu kościelnego z co najmniej kilku ważnych dla nauki Kościoła powodów. Omawiamy je w naszym poradniku.
Małżeństwo musi być zawarte dobrowolnie. Jeśli ksiądz ma powody sądzić, że jedna ze stron jest zmuszana do ślubu, to jego obowiązkiem jest odmówić udzielenia sakramentu.
Ksiądz może odmówić ślubu, jeśli para wprost nie wyraża chęci życia zgodnie z nauką Kościoła katolickiego. Świadectwem tego jest rezygnacja z uczestnictwa w naukach przedmałżeńskich.
Tutaj można wskazać na szereg przeszkód, jak chociażby:
O braku takich zdolności świadczą na przykład poważne problemy zdrowotne, w tym psychiczne.
Ślub katolicki powinien zostać zawarty w kościele lub kaplicy. Wyjątki muszą być zatwierdzone przez odpowiednie władze kościelne.
Ksiądz może odmówić udzielenia ślubu w określone dni lub okresy liturgiczne, takie jak Wielki Post, chyba że uzyska się specjalną zgodę.
Na przeszkodzie w udzieleniu sakramentu może stanąć fakt, iż narzeczeni żyją w konkubinacie. W takiej sytuacji ksiądz może nawet wymagać, aby para najpierw zamieszkała osobno i zaprzestała życia w nieczystości (choć trudno będzie mu to zweryfikować, jest to raczej kwestia osobistej uczciwości).
Ksiądz może również odmówić ślubu, jeśli para otwarcie deklaruje, że nie zamierza przestrzegać pewnych zasad moralnych Kościoła, takich jak gotowość do posiadania dzieci i wychowania ich w wierze.