Ktoś odmówił Ci zaproszenia na wesele? Sprawdź, jaką może mieć motywację

Antoni Kwapisz
09.09.2020

W naszej kulturze przyjęło się, że nie wypada odmówić zaproszenia na wesele. Skoro już narzeczeni przysłali tę kartkę czy powiadomili o tym telefonicznie, to po prostu w dobrym tonie jest się na tym ślubie i następującej po nim imprezie pojawić. Mimo to coraz więcej osób wyłamuje się z tego schematu, mając ku temu konkretne powody – nie zawsze takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Jeśli ktoś właśnie odmówił Ci zaproszenia na wesele, to dowiedz się, jaką mógł mieć motywację.

Brak pieniędzy na prezent

Zawsze trzeba brać pod uwagę, że nie wszyscy zaproszeni goście mogą sobie pozwolić na kupienie drogiego prezentu lub włożenie pokaźnej sumy do koperty. Nie ma w tym nic dziwnego, szczególnie jeśli akurat trafimy na okres, w którym goście mieli bardzo dużo wydatków np. związanych z remontem czy zakupem samochodu. W takiej sytuacji, nie chcąc narażać się na przykre komentarze, po prostu odmówią zaproszenia. Trzeba to uszanować i lepiej nie naciskać, by nie wprawić ich w zakłopotanie.

Nieakceptowanie wesel jako takich

Są osoby, które z zasady nie chodzą na wesela. Po prostu ich nie lubią, nie znoszą muzyki weselnej, odoru alkoholu mieszającego się z potem, tradycyjnej polskiej kuchni i oczywiście zawstydzających oczepin. Choć może się nam to wydawać dziwne, to przecież trzeba brać poprawkę na to, że nie każdy czuje się dobrze podczas wesela. Jeśli taka osoba miałaby przyjść na imprezę „na siłę” i podpierać ścianę czy ciągle marudzić, to faktycznie lepiej, żeby została w domu.

Brak czasu

Prozaicznym powodem, dla którego zaproszony gość odmówi przyjścia na wesele, jest natłok innych obowiązków. Choć wesela zwykle organizuje się w soboty, to nie wszyscy mają wtedy wolne. Może się zdarzyć, że zaproszona osoba musi być w tym terminie w pracy, bo na przykład ma dyżur w szpitalu i nie ma się z kim zamienić.

Nie ma co zrobić z dziećmi

Otrzymanie zaproszenia na wesele może być dość problematyczne dla rodziców małego dziecka, a już zwłaszcza w sytuacji, gdy na zaproszeniu jest wyraźna sugestia, iż impreza jest przeznaczona tylko dla osób dorosłych. Wówczas, nie mając co zrobić z dzieckiem, goście grzecznie odmówią udziału w imprezie, bo przecież nikt nie chce przychodzić na wesele sam wiedząc, że druga połówka w tym czasie opiekuje się dzieckiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.