Na co przeznaczyć pieniądze ze ślubu? Oto najlepsze pomysły

Jerzy Biernacki
02.05.2022

Choć w dobrym tonie jest nie sugerować gościom weselnym, jakich prezentów się od nich oczekuje, to wiadomo, że większość par młodych liczy na gotówkę. Na szczęście goście raczej zdają sobie z tego sprawę i standardowo wraz z kwiatami wręczają kopertę z banknotami. Uzbieranie kilkunastu tysięcy złotych z prezentów ślubnych to świetna wiadomość, ale pytanie brzmi: co zrobić z tymi pieniędzmi? Zebraliśmy najlepsze pomysły.

Wkład własny do kredytu

Jeśli planujecie wziąć kredyt na zakup mieszkania, co jest zupełnie zrozumiałe w dobie szalonych cen na rynku nieruchomości, to uzbierane z prezentów pieniądze warto przeznaczyć na wkład własny do kredytu. Dzięki temu nie tylko zwiększycie szansę na otrzymanie finansowania, ale też być może uda Wam się uzyskać korzystniejsze warunki.

Spłacenie zobowiązań

Macie jakieś wspólne długi, na przykład wzięliście pożyczkę na zorganizowanie wesela? W takim razie w pierwszej kolejności przeznaczcie uzbierane pieniądze na spłatę wszelkich zobowiązań. Dzięki temu wejdziecie na nową drogę życia bez długów, co zapewnia ogromny komfort psychiczny.

Poduszka finansowa

Jeśli nie macie żadnych konkretnych planów finansowych, to po prostu przeznaczcie te pieniądze na tzw. poduszkę. Jest to suma środków, po które należy sięgać jedynie w stanie konieczności, na przykład po to, aby sfinansować naprawę samochodu czy wymianę zepsutego sprzętu. Dzięki temu nieprzewidziane wydatki nie będą Was zaskakiwać i rujnować domowego budżetu.

Zakup potrzebnych rzeczy do mieszkania

Na pewno jest wiele takich rzeczy, przy czym zaznaczamy, że musicie odróżnić potrzeby od zachcianek. W mieszkaniu musi być wygodne łóżko z dobrym materacem, natomiast już niekoniecznie wypasiona, designerska lampa w dużym pokoju czy high-endowy sprzęt AGD i RTV.

Zafundujcie sobie też jakieś przyjemności

Nie bądźmy aż tak restrykcyjni: część pieniędzy na pewno warto przeznaczyć na zwykłe przyjemności, żebyście mieli poczucie, że faktycznie otrzymaliście jakieś prezenty. Około 15-20 procent uzbieranych środków wydajcie na jakąś zachciankę, na przykład wakacje czy fajny sprzęt do domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.