Podziękowanie dla rodziców: nieodłączny element każdego wesela

Antoni Kwapisz
17.07.2018

Choć coraz częściej zdarza się, że młodzi ludzie eksperymentują i rezygnują z niektórych tradycyjnych elementów wesela, to akurat na tę „świętość” mało kto odważy się podnieść rękę. Mowa oczywiście o podziękowaniach dla rodziców. Zwykle następują one tuż przed oczepinami i zawsze wywołują morze łez. Nie ma tutaj większego znaczenia, na jaką formę podziękowań się zdecydujesz. Ważne, aby były one szczere i dały rodzicom do zrozumienia, że młodzi małżonkowie naprawdę są im wdzięczni za trud wychowania (a często także za poniesienie kosztu organizacji wesela).

Jak dziękować?

Przede wszystkim oficjalnie! Nie możesz się wstydzić, bo to nie jest ani czas, ani miejsce, by chować się z rodzicami po kątach. Pomyśl przede wszystkim o nich. Być może od wielu lat marzyli, abyś zaprosiła ich na środek weselnego parkietu i złożyła im piękne podziękowania?

Przebieg podziękowań ustal z DJ-em lub zespołem muzycznym. W odpowiednim momencie muzyka powinna ucichnąć, a wszyscy goście powinni zostać zaproszeni na środek sali. Rodzice oczywiście stają na przedzie lub w kole. Wówczas młodzi chwytają mikrofon i wypowiadają słowa „od serca”.

Podziękowania nie muszą być długie. Jeśli obawiasz się przesadnego wzruszenia, poproś o ich wypowiedzenie swojego narzeczonego. Możecie również pomyśleć o krótkim pokazie zdjęć, które dokumentują Wasze życie od czasów dzieciństwa. To zawsze wywołuje ogromne, pozytywne emocje.

Jaką piosenkę wybrać?

Nie, wcale nie musi to być „Cudownych rodziców mam” Anny Jantar. Ta piosenka oczywiście jest wybierana zdecydowanie najczęściej, co robi się już nudne. Możesz postawić na coś innego. Jest mnóstwo pięknych utworów nawiązujących do rodzicielskiej miłości, także zagranicznych. Dobrym pomysłem będzie zrobienie dyskretnego wywiadu i dowiedzenie się, jakie są ulubione gatunki muzyczne rodziców z obojga stron.

Ważne jest tylko jedno: piosenka musi pasować do spokojnego tańca. Nie ma sensu skazywać rodziców na wykonywanie dziwnych (dla nich) wygibasów na środku parkietu. Wybierz wolny utwór o prostej linii melodycznej.

Co wręczyć rodzicom?

Od razu zaznaczamy: nie ma obowiązku wręczania rodzicom jakichś specjalnych prezentów. W zupełności wystarczą ładne kwiaty, ewentualnie czekoladki czy butelka dobrego alkoholu dla ojców. Jeśli jednak Was na to stać, to pomyślcie o jakimś bardziej oryginalnym prezencie.

Dobrym pomysłem będzie np. wykupienie weekendu w hotelu SPA dla rodziców z obojga strona. Wspólny wyjazd jest możliwy jednak tylko w sytuacji, gdy rodzice się znają i lubią. Będzie to miły akcent, szczególnie dla mam, które na pewno marzą o krótkim odpoczynku po trudach organizacji wesela.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.