Cera osoby aktywnej fizycznie. Jak o nią dbać?

Mateusz Rąbalski
29.01.2024

Uprawiasz sport? To bardzo dobra informacja dla Twojego zdrowia! Aktywność fizyczna jest świetną formą profilaktyki licznych chorób, nadwagi i otyłości. Pamiętaj jednak, że taki styl życia wymusza również odpowiednie dbanie o cerę. Po kilka wskazówek zajrzyj do naszego poradnika.

Częste oczyszczanie

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki należy fundować cerze osoby aktywnej fizycznie, jest częste oczyszczanie. Rób to po każdym treningu, używając do tego odpowiednich preparatów oczyszczających, na przykład płynu micelarnego. Raz w tygodniu zafunduj cerze dogłębne oczyszczanie przy pomocy peelingu, który możesz przygotować z produktów dostępnych w Twojej kuchni.

Nawilżanie

Cera osoby aktywnej oczywiście intensywnie się poci, co może powodować nadaktywność gruczołów łojowych i tym samym przetłuszczanie się skóry. Paradoksalnie nie należy na to reagować sięganiem po preparaty o działaniu przesuszający, ale po kosmetyki nawilżające. Pozwoli to wyregulować pracę gruczołów i tym samym zmniejszyć produkcję sebum.

Nawadnianie od środka

Nie zapominamy oczywiście o nawadnianiu cery, co należy robić nie tylko przy użyciu odpowiednio dobranych kosmetyków nawilżających, ale także poprzez picie dużych ilości wody – przesadą nie będzie wypijanie nawet 4-5 litrów dziennie, szczególnie w dni treningowe.

Zabezpieczanie

Cera osoby uprawiającej sport wymaga również zabezpieczania przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi towarzyszącymi treningowi – zwłaszcza na świeżym powietrzu. W słoneczny dzień pamiętaj o zastosowaniu kremu ochronnego, a w okresie zimowym sięgaj po tłuste kremy zabezpieczające skórę przed przesuszeniem i podrażnieniami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie