Co stan paznokci może powiedzieć o Twoim zdrowiu?

Na pewno dbasz o swoje paznokcie, regularnie obcinasz skórki, od czasu do czasu pozwalasz sobie na wizytę u kosmetyczki. Przy okazji takich zabiegów pielęgnacyjnych koniecznie zwróć uwagę, czy na paznokciach nie pojawiły się jakieś dziwne zmiany. Niektóre z nich mogą bowiem wskazywać na problemy zdrowotne, które nie dają innych objawów. Co powinno Cię zaniepokoić? Przeczytaj.

Kruchość

Jeśli Twoje paznokcie są bardzo kruche, notorycznie pękają, a zarysowania pojawiają się na nich nawet po kontakcie z wykrochmalonym ręcznikiem, to możesz zacząć podejrzewać niedobór żelaza. Jest to bardzo czytelny objaw braku tego niezbędnego minerału w organizmie. Zanim jednak sięgniesz po masowo reklamowane suplementy, skonsultuj to z lekarzem rodzinnym. Dla pewności wykonaj też badanie poziomu żelaza – zrób to prywatnie, aby nie tkwić w kolejce, koszt jest niewielki.

Jeśli okaże się, że żelazo jest w normie, a stan paznokci wcale się nie poprawia, musisz szukać dalej. Daj sobie kilka dni – być może to kwestia przemęczenia czy ostatniej zmiany diety. W pewnym momencie powinnaś jednak wykonać dodatkowe badania krwi i moczu, a następnie skonsultować je z lekarzem. Nadmierna kruchość paznokci może być bowiem symptomem niedoczynności tarczycy.

Plamy na paznokciach

Zauważyłaś na swoich paznokciach dziwne plamki w różnych kolorach? Są żółte, białe, niektóre nawet brązowe? Do tego coraz częściej swędzą Cię dłonie, a skórki wokół paznokci pękają i krwawią? To może być oznaka grzybicy. Jak najszybciej skonsultuj się z dermatologiem, aby rozpocząć skuteczne leczenie farmaceutykami (domowe sposoby są raczej mało efektywne).

Grzybicy paznokci można się nabawić na różne sposoby. Staraj się jak najczęściej wymieniać ręczniki w swojej łazience, w publicznej toalecie wycieraj ręce własną chusteczką higieniczną, nie wymieniaj się z nikim rękawiczkami, odwiedzaj wyłącznie zaufany salon kosmetyczny.

Popularne mity

Wiele osób powtarza wciąż te same „bajki”, jakoby stan paznokci mógł z całą pewnością zdradzić rozwój poważnej choroby. Jednym z popularnych mitów jest ten mówiący, że jeśli na paznokciach widać poprzeczne rowki, to jest to symptom problemów z wątrobą. Nie ma na to żadnego naukowego dowodu. Rowki prędzej mogą świadczyć o osłabieniu organizmu.

Innym często słyszanym mitem jest łączenie białych przebarwień na paznokciach z niedoborem wapnia. Tutaj również nie ma żadnej logicznej analogii. Białe plamki u wielu osób są po prostu cechą urody. Mogą się też powiększać w okresie osłabienia, przewlekłego stresu czy podczas miesiączki. Nie trzeba się tym przejmować, ale dla świętego spokoju możesz poprosić lekarza rodzinnego o polecenie jakiegoś kompleksu witaminowego lub po prostu wzbogacić swoją dietę o więcej warzyw i owoców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.