Czerniak podpaznokciowy – co ma wspólnego z hybrydą?

Jerzy Biernacki
08.02.2018

Pozwalasz sobie od czasu do czasu na wizytę u kosmetyczki i zrobienie manicure hybrydowego? Pewnie – robi tak wiele z nas. Popularna hybryda ma wiele plusów, ale największym z nich jest świetny efekt estetyczny połączony z ponadprzeciętną trwałością. Zastanawiałaś się jednak, czy aby ten zabieg na pewno jest bezpieczny dla Twojego zdrowia? Okazuje się, że nie do końca. Naukowcy z Georgia Regents University odkryli, że hybryda może powodować czerniaka podpaznokciowego.

Czym jest czerniak podpaznokciowy?

Jest to jeden z najbardziej złośliwych i najtrudniejszych w leczeniu nowotworów. Ta postać czerniaka – jak sama nazwa wskazuje – tworzy się pod paznokciem, a następnie błyskawicznie daje przerzuty. Największy problem w leczeniu stanowi zbyt późna diagnostyka. Pierwsze objawy czerniaka można bowiem dość łatwo przeoczyć.

Pierwszym symptomem choroby jest lekka zmiana koloru paznokcia – staje się on nieco ciemniejszy, ma też nierówne zabarwienie. Wiele osób nie ma pojęcia o istnieniu takiego nowotworu, dlatego wspomniany objaw utożsamia z np. grzybicą czy urazem. Z czasem ciemniejsze miejsce zaczyna się powiększać i pojawiać na kolejnych paznokciach, a także na skórze. To znak, że doszło do przerzutów.

Pamiętaj

Jeśli zauważysz u siebie tego typu objawy, nie bagatelizuj ich i jak najszybciej zgłoś się do dermatologa!

Co ma hybryda do zwiększonego ryzyka zachorowania na czerniaka podpaznokciowego?

Okazuje się, że bardzo dużo! Wspomniani naukowcy dowiedli wręcz, że wykonywanie manicure hybrydowego jest jednym z kluczowych czynników ryzyka choroby. Dlaczego? Odpowiedź kryje się w skrócie UVA.

Chodzi oczywiście o promieniowanie ultrafioletowe, wykorzystywane podczas zabiegu do utwardzenia lakieru. Gdy kosmetyczka kieruje lampę na paznokcie, promieniowanie działa także na skórę dłoni, co może ją bardzo wysuszyć. O wiele gorsze jest jednak to, że skutkiem częstego poddawania się manicure hybrydowemu jest właśnie igranie z nowotworem.

Zdaniem naukowców ryzyko zachorowania na czerniaka podpaznokciowego rośnie już po ósmym zabiegu. Udało się to ustalić na podstawie badań. Kobiety chorujące na nowotwór zostały zapytane o to, jak z reguły wykonywały manicure. Każda z pacjentek stawiała na hybrydę kosztem klasycznego manicure.

Zanim więc umówisz się na kolejną wizytę w gabinecie wykonującym manicure hybrydowy, dobrze się zastanów, czy świetny wygląd jest wart ryzykowania swoim zdrowiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.