Czy można bezpiecznie używać zeszłorocznego kremu z filtrem do opalania?

Mariusz Siwko
09.07.2020

Z pewnością po każdych wakacjach zadajesz sobie to pytanie. Większość z nas ma w domu niezłą kolekcję starych kremów z filtrem do opalania. Wynika to z tego, że zawsze kupujemy w nieco większych opakowaniach, aby przypadkiem nie zabrakło kosmetyku w najmniej spodziewanym momencie. Później natomiast zachodzimy w głowę, czy wyrzucić połowę kremu czy może jednak da się go jeszcze bezpiecznie stosować w kolejnym sezonie wakacyjnym. Jaka jest prawda? Dowiedz się tego z naszego poradnika.

Czy krem z filtrem do opalania może się przeterminować?

Zdecydowanie tak. Najczęściej producenci deklarują, że krem jest zdatny do użytku przez 12 miesięcy od momentu pierwszego otwarcia. Jeśli więc użyjesz kremu np. w sierpniu, a w przyszłym roku wybierasz się na wakacje w czerwcu, to teoretycznie nie powinno być problemu z tym, aby wykorzystać ten sam kosmetyk. Jak jest w praktyce?

No z tym niestety różnie bywa, bo wiele zależy od tego, w jakich warunkach będziesz przechowywać krem. Jeśli zostawiasz go na słońcu, w bardzo wysokiej temperaturze, to nie licz na to, że zachowa swoje właściwości przez okrągły rok. Chcąc podejść do sprawy ekonomicznie, warto po każdym użyciu szczelnie zamknąć opakowanie kremu i zanieść je do pokoju hotelowego, ewentualnie przechowywać w torbie termicznej na plaży czy nad basenem. Z kolei po powrocie do domu krem zamykamy, wkładamy do foliowej torebki i przechowujemy w szafie czy szufladzie (z dala od promieni słonecznych).

Co z przeterminowanym kremem?

Tutaj sytuacja jest już bardziej skomplikowana. Przede wszystkim musisz się liczyć z tym, że przeterminowany krem może Cię uczulać. Dlatego jeśli koniecznie chcesz go wykorzystać po terminie, to najpierw przeprowadź próbę na fragmencie skóry.

Nie jest natomiast tak, że dobry, markowy krem w np. trzynastym miesiącu od otwarcia staje się całkowicie bezużyteczny. On nadal chroni przed promieniowaniem słonecznym, ale oczywiście w ograniczony sposób. Wciąż natomiast znajdują się w nim takie składniki, jak tlenek cynku czy dwutlenek tytanu, mające silne właściwości ochronne nawet wiele miesięcy po teoretycznym terminie przydatności kosmetyku.

Rada

Im gęstszy krem, tym lepiej chroni przed promieniowaniem – również po przekroczeniu daty ważności.

Jeśli jednak nie chcesz ryzykować i wolisz kupić nowy krem, ale jednocześnie szkoda jest Ci wyrzucać prawie całą tubkę starego kosmetyku, to nadal możesz go wykorzystać w inny sposób. Dobre kremy do opalania świetnie sprawdzają się np. do pielęgnacji kolan czy pięt, zmiękczając i nawilżając twardą skórę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie