Mycie twarzy wydaje się być banalnie prostą i niewymagającą szerszego omówienia czynnością pielęgnacyjną. Okazuje się jednak, że wiele z nas popełnia tutaj podstawowe błędy, których konsekwencją może być pogorszenie stanu cery, pojawienie się trądziku, zaczerwienienia czy nadmierne przetłuszczanie się skóry twarzy. Poznaj więc kilka prostych zasad, dzięki którym będziesz myć twarz skutecznie, ale i bezpiecznie.
Dermatolodzy zalecają, aby twarz myć minimum dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Szczególnie ważna jest poranna pielęgnacja, ponieważ po nocy na cerze znajduje się mnóstwo wydalonych przez organizm toksyn, a także zanieczyszczeń z pościeli.
Oczywiście możesz, a nawet powinnaś zwiększyć częstotliwość mycia twarzy w zależności od okoliczności – na przykład rób to po treningu na siłowni, po spacerze w warunkach silnie zanieczyszczonego powietrza, po sprzątaniu mieszkania etc.
I tu Cię pewnie zaskoczymy, ale najlepszym środkiem do mycia twarzy jest… zwykła woda. Większość z nas wcale nie potrzebuje żadnych specjalnych kosmetyków. Panie mające cerę wrażliwą wręcz powinny ich unikać, ewentualnie sięgając po delikatne żele na bazie wody o działaniu nawilżającym.
Wbrew mitowi twarzy nie powinno się myć naprzemiennie gorącą i zimną wodą. Rzekomo ma to prowadzić do otwarcia się porów (gorąca woda), wchłonięcia przez nie wody i składników odżywczych, a następnie ich zamknięcia (zimna woda). Nie ma to jednak zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.
Najważniejsze jest to, aby nie fundować cerze szoku termicznego. Dlatego do codziennego mycia najlepiej jest stosować letnią wodę – możesz ją sobie przygotować wieczorem w misce, aby mieć ją od razu pod ręką podczas porannej toalety.
Najlepiej jest używać do tego jednorazowego, papierowego ręcznika. Pamiętaj, aby nigdy nie pocierać skóry twarzy, ponieważ drażni to gruczoły łojowe i może potęgować produkcję sebum, a tym samym przetłuszczanie się cery.
Jeśli z przyczyn ekonomicznych czy ekologicznych nie chcesz używać ręczników papierowych, to przynajmniej staraj się mieć osobny ręcznik do twarzy i wymieniać go codziennie. Na bawełnianym ręczniku niestety błyskawicznie gromadzą się bakterie i inne drobnoustroje, których lepiej nie przenosić na twarz, ponieważ może to doprowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego skóry.